صفحه اصلی | جهان | آیا گردنکشی‌های ترکیه موجب اخراج آن از ناتو خواهد شد

آیا گردنکشی‌های ترکیه موجب اخراج آن از ناتو خواهد شد

برحسب
آیا گردنکشی‌های ترکیه موجب اخراج آن از ناتو خواهد شد

 تهدید برخی از سناتورها آمریکایی؛ کنگره ترکیه را تحریم می‌کند

 دستور "دونالد ترامپ"، رئیس جمهوری آمریکا برای عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از شمال‌شرقی سوریه و باز گذاشتن دست ترکیه برای به راه انداختن حمام خون در منطقه این بار نه تنها دموکرات‌ها که جمهوری‌خواهان را نیز به اعتراض وا داشته است.

از جمله سناتور "میچ مک‌کانل"، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا، ضمن صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است: منافع ملی آمریکا ایجاب می‌کند که نیروهای این کشور از سوریه خارج نشوند.

وی همچنین به ترکیه هشدار داده که در صورت درگیری با هم‌پیمانان آمریکا در سوریه روابط آنکارا با واشنگتن دچار صدمه می‌شود و تهدید کرده که این اقدام منجر به "انزوای بیشتر" ترکیه خواهد شد.

از سوی دیگر "لیندزی گراهام"، یکی دیگر از سناتورهای جمهوری‌خواه تهدید کرده است: اگر ترکیه پایش را در خاک سوریه بگذارد، با تحریم‌هایی از جانب آمریکا مواجه شده و از ناتو اخراج خواهد شد.

گراهام در ادامه افزوده است: با خالی کردن پشت کردها در سوریه، خطرناک‌ترین سیگنال فرستاده می‌شود که "آمریکا هم‌پیمان غیرقابل اعتمادی است".

گراهام نیز همچون هم حزبی‌اش گفته است: در صورت ورود ترکیه به سوریه خواهان خروج این کشور از ناتو خواهند شد.

"نیکی هیلی"، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل نیز با هشتگ "ترکیه دوست ما نیست"، به انتقاد از ترامپ پرداخته و ضمن توئیتی نوشته است: "کردها در موفقیت ما در جنگ با داعش نقش مهمی داشتند. اگر آنها را رها کنیم تا بمیرند، مرتکب اشتباه بزرگی شده‌ایم."

اما "برت مک‌گرک"، نماینده ویژه پیشین آمریکا در امور مربوط به داعش در دولت ترامپ، موضعی شدیدتر علیه رئیس جمهور اتخاذ کرده و نوشته است: "دونالد ترامپ فرمانده کل نیست. او بدون دانش و تفکر تصمیم‌های غریزی می‌گیرد.

وی افزوده است: "تصمیم ترکیه برای ساخت مناطق امن در شمال سوریه، به معنای افزوده شدن این سرزمین‌ها به خاک ترکیه و از سوی دیگر به معنای در خطر افتادن کرد‌ها، مسیحیان و اقلیت‌های دیگر در منطقه است".

از سوی دیگر "دیوید فرام"، از مقام‌های پیشین کاخ سفید و از چهره‌های مطرح جمهوری‌خواهان در توییتی تصمیم ترامپ به خروج از سوریه را بیشتر با منافع شخصی و وابستگی‌های وی مرتبط دانسته و نوشته است: آقای ترامپ احتمالا به یکی از این دلایل راه را برای ترکیه باز کرده است:

مراقب درآمدش از برج‌های ترامپ در استانبول باشد

به ترکیه برای لاپوشانی قتل خاشقچی باج بدهد

از پوتین فرمان گرفته است

 

به مجلس نمایندگان اخطار بدهد که اگر من را استیضاح کنید، پیش از ترک کاخ سفید، همه اتحادهای آمریکا و منافعش را به آتش می‌کشم.telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0