صفحه اصلی | جهان | مجسمه "سارا کورنینگ"، زنی که زندگی هزاران یتیم ارمنی را نجات داد در کانادا احداث شد

مجسمه "سارا کورنینگ"، زنی که زندگی هزاران یتیم ارمنی را نجات داد در کانادا احداث شد

برحسب
مجسمه "سارا کورنینگ"، زنی که زندگی هزاران یتیم ارمنی را نجات داد در کانادا احداث شد

 در 14 سپتامبر/23 شهریور ماه، مجسمه "سارا کورنینگ" در شهر "یارموت" ایالت "نیو اسکاتلند" کانادا احداث شد. این بانوی فداکار در طول سال‌های نسل‌کشی ارمنیان موفق به نجات زندگی هزاران یتیم ارمنی شده بود.

در همین ارتباط طی روزهای جاری برنامه‌هایی نیز در بزرگداشت این زن نیکوکار اجرا خواهد شد.

"سارا کورنینگ" در سال 1872 در روستای "چکوگین" از توابع ایالت "نیو اسکاتلند" متولد شد. وی از دهه سوم زندگی خود به کمک همنوعان خود در کشورش و دیگر مناطق جهان شتافت. در سال 1918 در 46 سالگی به عنوان عضو صلیب سرخ آمریکا راهی خاور نزدیک شد تا به یاری آسیب دیدگان از جنگ جهانی برسد. در همین اثنا وی در استانبول مستقر شده و با جان گذشتگی کمک حال هزاران یتیم  ارمنی شد، چنان که گاهی این کمک‌رسانی‌ها می‌توانست به قیمت جانش تمام شود. وی یک دهه متوالی در خدمت یتیمان ارمنی بود.

در سال 2016 همزمان با یکصدمین سالگرد تصمیم این بانوی فداکار برای کمک رساندن به بازماندگان نسل‌کشی‌ارمنیان "دیوید چئون" و "جنیفر چئون"، فرزندخواندگان او بنیاد "سارا کورنینگ" را افتتاح کردند که به تشریح اقدامات این بانوی فداکار پرداخته و به تقدیر از او می‌پردازد.

هم ایشان نیز در دیدار با شهردار "یارموت" خواهان احداث مجسمه "سارا کورنینگ" شده‌اند. ایشان با ابراز امیدواری برای افتتاح هر چه زودتر سفارت کانادا در  ارمنستان تاکید نموده‌اند: احداث این مجسمه زوایای تاریک روابط دیرینه ارمنستان و کانادا را روشن خواهد ساخت.

 

قابل ذکر است مجسمه "سارا کورنینگ" توسط "کارن پطروسیان"، از ارامنه ساکن مونترال کانادا ساخته شده است.


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0