صفحه اصلی | جهان | فیزیكدانان ماده ای ساختند که بریده نمی شود

فیزیكدانان ماده ای ساختند که بریده نمی شود

برحسب
فیزیكدانان ماده ای ساختند که بریده نمی شود

به نوشته ماهنامه علمی Scientific Reports  ، محققان آلمانی و انگلیسی ماده غیر قابل برش توسعه داده اند که در حقیقت از ذرات سرامیکی در ساختاری از جنس آلومینیومی سلولی ساخته شده است.

محققان دانشگاه دورهام انگلیس با همکاری انستیتو فرانهوفر آلمان  این ماده را ساخته اند که "پروتئوس" نام گرفته است. به گفته محققان پروتئوس سبک و قدرتمند است و بیشتر شبیه یک حیوان زنده عمل می کند.

این ماده هوشمند از ذرات سرامیکی ساخته شده و می توان از آن به عنوان یک زره سبک جدید كه 6.7 برابر از فولاد سبك تر می‌باشد، استفاده کرد. محققان این ماده جدید را با الهام از پوسته سخت گریپ فروت و ساختار مقاوم صدف ساخته اند.

به گفته آنها می توان از این ماده برای ساخت قفل های غیر قابل نفوذ برای دوچرخه استفاده کرد. این ماده در برابر مته و همچنین ابزارهای برش که با زاویه روی آن قرار می گیرند، مقاوم است و سوراخ یا بریده نمی شود. 

به گفته محققان ذرات بسیار ریز در بخش سرامیکی ماده با توجه به سرعت هرگونه ابزار برش، سخت می شود و نیروی منهدم کننده را به سمت ابزار باز می گرداند.

به این ترتیب ابزار برش به تدریج فرسوده می شود زیرا نیرو فشار و انرژی ابزار یا مته به سمت خودش باز می گردد. به این ترتیب ابزار مذکور یا مته  در نتیجه حمله خودش از بین می رود.

 

از سوی دیگر این ماده در برابر واتر جت نیز مقاوم است.

 

فیلنم اقدام به برش را در پیوند زیر ببینید.

https://t.me/araxnews/15712

 

   

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0