صفحه اصلی | جهان | مکرون: ترکیه "بازی خطرناکی" را در لیبی آغاز کرده است

مکرون: ترکیه "بازی خطرناکی" را در لیبی آغاز کرده است

برحسب
مکرون: ترکیه "بازی خطرناکی" را در لیبی آغاز کرده است

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در پایان دیدار با همتای تونسی‌اش "قیس سعید" در کاخ الیزه در گفتگوی مشترك مطبوعاتی با اشاره به عملیات #تركیه در لیبی گفت، تركیه بازی خطرناكی را در این كشور آغاز كرده است.

مكرون افزود: "من این فرصت را داشتم كه به صراحت به رئیس جمهور اردوغان بگوئیم كه  امروز ترکیه بازی خطرناکی را در لیبی آغاز کرده که در تعارض با همه تعهداتی است که در کنفرانس برلین اعلام کرده بود".

افزون بر آن رئیس جمهوری فرانسه حادثه نظامی دریایی اخیر میان فرانسه و ترکیه در دریای مدیترانه را که پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" هم‌اکنون درباره آن تحقیق می‌کند را "یکی از بارزترین نشانه‌های مرگ بالینی این پیمان (ناتو) دانست".

مکرون ضمن درخواست از تمام طرف های درگیر در لیبی برای حفظ آتش بس،تاکید نمود ‌که این موضع "در راستای منافع لیبی، همسایگانش، تمام منطقه و اروپا است". رئیس جمهور فرانسه همچنین خواستار "متوقف شدن دخالت‌های خارجی و اقدامات یک‌جانبه کسانی شد که ادعا می‌کنند دارند دستاوردهای جدیدی را در جنگ لیبی محقق می‌کنند". مكرون افزود، اجازه نخواهند داد تا تركیه در لیبی نفوذ خود را گسترش دهد و علیه این كشور مواضع سختیگرانه‌ای اتخاذ خواهد شد.

یادآور می شود لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت "معمر قذافی" رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست "فایز السراج" در طرابلس (غرب کشور) و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان "ارتش ملی لیبی" را حمایت می‌کند. دو طرف از فروردین سال 98 وارد درگیری‌های شدیدی با یکدیگر شده‌اند که همچنان ادامه دارد.

ترکیه، قطر و ایتالیا از دولت وفاق ملی حمایت می‌کند و آنکارا سلاح و تجهیزات نظامی برای آنها ارسال می‌کند اما از سوی دیگر، امارات، مصر، عربستان سعودی و فرانسه از دولت طبرق در شرق لیبی حمایت می‌کنند.

#بین_الملل      #منطقه     

 

telegram.me/araxnews

 

 

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0