صفحه اصلی | تركيه | کارو پایلان عملیات ترکیه در شمال سوریه را اقدامی در جهت کوچ اجباری و نسل‌کشی خواند

کارو پایلان عملیات ترکیه در شمال سوریه را اقدامی در جهت کوچ اجباری و نسل‌کشی خواند

برحسب
کارو پایلان عملیات ترکیه در شمال سوریه را اقدامی در جهت کوچ اجباری و نسل‌کشی خواند

نماینده ارمنی ‌تبار مجلس ملی ترکیه و عضو حزب کردی "دموکراتیک خلق‌ها" در جلسه علنی مجلس با اشاره به عملیات نظامی ترکیه که تحت عنوان "چشمه صلح" در شمال شرق سوریه در جریان است، توضیح داد: "آن چه ترکیه در سوریه انجام می‌دهد، طبق تعاریف سازمان ملل کوچ اجباری و نسل‌کشی است".

وی افزود: "اعمال تغییرات در بافت جمعیتی یک سرزمین جنایت است و این همان شیوه‌ای است که رژیم اسرائیل با تکیه بر آن سرزمین‌های فلسطین را اشغال کرده است".

سخنان "پایلان" موجب واکنش تند و بالا گرفتن بحث‌هایی توسط اعضای فراکسیون ائتلافی حزب حاکم "عدالت و توسعه" و حزب "حرکت ملی" و همچنین "حزب خوب" شد.

"اوزلم زنگین"، رهبر فراکسیون حزب "عدالت و توسعه" سخنان پایلان را به دلیل مقایسه عملیات نظامی ترکیه با اشغال فلسطین محکوم نمود و گفت: حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) موجب پدید آمدن این وضعیت در منطقه است.

وی افزود: "واژه نسل‌کشی برای شهروندان این کشور به مثابه کلامی است که می‌تواند مورد سؤاستفاده قرار گیرد. این یعنی ایجاد تفرقه. در مورد این ملت با بی‌عدالتی برخورد نکنید".

اما شدیدترین منتقد پایلان "ارکان آکچای"، رهبر فراکسیون حزب "حرکت ملی" بود.

وی ضمن لعن و نفرین به سخنان "پایلان" گفت: "ترکیه پیکار خود را برای استقرار صلح در منطقه، آسایش و امنیت مردم ساکن شمال سوریه به پیش می‌برد".

رهبر فراکسیون حزب ملی‌گرای "خوب" با اشاره به سخنان پایلان اظهار داشت: "ایراد چنین سخنانی از تریبون مجلس را محکوم می‌کنم".

از سوی دیگر "انگین آلتای"، رئیس فراکسیون حزب "جمهوری خلق"، اصلی‌ترین حزب مخالف دولت نیز با اشاره به سخنان پایلان گفت: "بخش‌هایی از سخنان پایلان را قبول ندارم، اما بخش‌هایی نیز کاملاً درست است. با این حال اگر اینجا مجلس و جای اعلام نظرات است، پس همه باید برای ابراز عقیده آزاد باشند".

 

یادآور می‌گردد، ارتش متجاوز ترکیه از 9 اکتبر/17 مهر ماه، ضمن لشکرکشی به شمال سوریه و اشغال بخش‌هایی از این کشور، کشتار کردها و انتقال مهاجرین عرب به منطقه به دنبال تغییر نسبت جمعیتی منطقه به ضرر کردها است.


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0