صفحه اصلی | تركيه | در ویرانه‌های شهر تاریخی آنی اشیا سفالی مربوط به قرون وسطی کشف شد

در ویرانه‌های شهر تاریخی آنی اشیا سفالی مربوط به قرون وسطی کشف شد

برحسب
در ویرانه‌های شهر تاریخی آنی اشیا سفالی مربوط به قرون وسطی کشف شد

در "آنی"، پایتخت پادشاهی باگراتونی ارمنستان (واقع در ارمنستان غربی، شرق ترکیه کنونی) که به "شهر دنیا"، "شهر هزار و یک کلیسا"، "مهد تمدن‌ها" و "شهر چهل دروازه" معروف بوده است اخیر کندوکاوها سرعت و شدت بیشتری به خود گرفته‌اند.

با مجوز وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه از 23 سپتامبر/ اول مهر ماه جاری، کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر تاریخی آنی آغاز شده است. این کاوش‌ها با حضور جمعی از باستان‌شنان، مهندسین و انسان‌شناسان و با هماهنگی موزه قارص و "محمد ارسلان"، مدیر دانشکده هنر دانشگاه قفقاز انجام می‌شود.

"محمد ارسلان هماهنگ کننده این عملیات در گفت‌وگو با نشریات اظهار داشت: کاوش‌ها در سه مرحله اجرا خواهد شد.

وی افزود: در نتیجه کاوش‌های انجام شده تاکنون تعدادی نمونه‌های سفالی مربوط به قرون وسطی کشف شده است که پس از تحقیقات لازم احتمالاً به معرض دید عموم گذاشته خواهد شد. 

"تورکر اوکسیوز"، استاندار قارص نیز در مصاحبه با خبرنگاران گفت: اینک 120 سال است که در ویرانه‌های آنی کاوش‌هایی صورت می‌گیرد.

وی هدف از این کار را اثبات ارزش تاریخی و فرهنگی آنی عنوان کرد.

استاندار قارص همچنین اظهار داشت: طی سال 2017 تعداد 60 هزار گردشگر از آنی بازدید کرده است، این رقم در سال 2018 به حدود 95 هزار نفر رسید و امبدواریم سال جاری بیشتر از این باشد.

یادآور می گردد ویرانه‌های آنی در سال 2012 از طرف یونسکو در لیست موقت میراث فرهنگی جهان و در 15 جولای 2016 در لیست دائمی آن گنجانده شده است.

 

قابل ذکر است ویرانه‌های شهر آنی اولین بار در سال 1904 توسط دانشمند و  ارمنی ‌شناس شهیر "نیکولاس مار" مود کاوش قرار گرفت و با یافته‌های ایشان بعدها موزه‌ای بنا شد.


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0