صفحه اصلی | تركيه | تعداد حاضرین در مراسم سالانه کلیسای تاریخی "سورپ خاچ" وان اعلام شد

تعداد حاضرین در مراسم سالانه کلیسای تاریخی "سورپ خاچ" وان اعلام شد

برحسب
تعداد حاضرین در مراسم سالانه کلیسای تاریخی "سورپ خاچ" وان اعلام شد

بنا بر اطلاعیه صادره از سوی "مظفر آکتوغ"، رئیس دفتر امور گردشگری استان وان، در مراسم نیایش سالانه کلیسای تاریخی "سورپ خاچ" (صلیب مقدس) ارامنه واقع در جزیره "آختامار" دریاچه وان که امسال برای هفتمین بار برگزار گردید 2480 نفر از کشورهای مختلف حضور داشتند.

پس از مراسم فوق اسقف "ساهاک ماشالیان"، جانشین پاتریارک استانبول (رهبر مذهبی ارامنه استانبول) شخصاً از استانداری وان از این بابت تشکر نمود.

"آکتوغ" ضمن ارائه آمار بازدیدکنندگان از جزیره آختامار طی سال جاری و سال گذشته، افزوده است: "میزان توجه و ابراز علاقمندی نسبت به این جزیره سال به سال بیشتر می‌شود".

طبق آمار ارائه شده در سال گذشته میلادی 157 هزار گردشگر داخلی و خارجی به جزیره آختامار سفر کرده‌اند. این در حالی است که تعداد بازدیدکنندگان از جزیره تنها در نه ماهه اول سال جاری میلادی به 170 هزار نفر رسیده است.

یادآور می‌گردد، کلیسای "سورپ خاچ" ارامنه واقع در جزیره آختامار دریاچه وان، در سال ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی، به دستور "گاگیک یکم" پادشاه وقت ارمنستان و توسط معمار ارمنی "مانوئل" بنا شده است.

این بنای تاریخی تا پیش از نسل کشی ارمنیان یکی از کلیساهای فعال ارمنستان غربی بوده و پس از آن دولت ترکیه که به صورت هدفمند در پی پاکسازی هرگونه ردپای ارمنیان در موطن چندهزار ساله ایشان بود، صدمات جبران ناپذیر بسیاری به آثار تاریخی و فرهنگی ارامنه و از جمله کلیسای "سورپ خاچ" وارد کرده است.

در سال 1960 میلادی که دولت ترکیه نقشه ویرانی کامل کلیسای "سورپ خاچ" را درسر داشت با اعتراضات روشنفکران ترک روبه رو شد و نشر خبر آن در خارج از ترکیه باعث اعتراض جامعه بین‌المللی شده و مانع از تخریب کامل گردید.

در سال 1980 نیز درگیری‌های بین مبارزین کرد و ارتش ترکیه در این منطقه بهانه‌ای برای حضور گسترده ارتش در این جزیره به دست داد که در پی آن بار دیگر کلیسای تاریخی "سورپ خاچ" آماج حملات نظامیان قرار گرفت. با این حال در سال 2004 فشارهای بین‌المللی از یک سو و فکر کسب درآمد  از بابت حضور جهانگردان از سوی دیگر، مسئولین محلی را تشویق به بازسازی این کلیسا و بازگشایی آن در سال 2007 نمود. البته تا به امروز نیز از آن به عنوان موزه-کلیسا یاد می‌شود و تنها یک بار درسال اجازه نیایش در آن داده می‌شود.

 

telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0