صفحه اصلی | تركيه | پایلان از مجلس ترکیه خواست در مورد کشتارهای 6 و 7 سپتامبر 1955 تحقیق کند

پایلان از مجلس ترکیه خواست در مورد کشتارهای 6 و 7 سپتامبر 1955 تحقیق کند

برحسب
پایلان از مجلس ترکیه خواست در مورد کشتارهای 6 و 7 سپتامبر 1955 تحقیق کند

"کارو پایلان"، نماینده ارمنی‌الاصل مجلس ملی ترکیه و عضو حزب کردی "دموکراتیک خلق‌ها" خواهان تحقیق مجلس در مورد وقایع 1955 این کشور شد.

در آن روزها ارامنه، یونانی‌ها و یهودیان ساکن استانبول مورد غارت و کشتار قرار گرفتند.

پایلان سال گذشته نیز چنین طرحی به مجلس ارائه کرده بود اما "بینالی ایلدریم"، رئیس مجلس وقت از پذیرش این طرح امتناع کرده یود.

امسال نیز همچون سال 2018 پایلان خواهان تشکیل یک گروه تحقیق و محکومیت عاملان این کشتارها شده و در ضمن خواهان پرداخت خسارت به آسیب‌دیدگان حقیقی و حقوقی شده بود.

پایلان در این باره گفت: "64 سال پیش در چنین روزی جوامع اقلیت ترکیه مورد کشتار جمعی واقع شدند و تا به امروز هیچ اقدامی از طرف مجلس و حکومت در جهت شناسایی عاملان این جنایت و رو در رو شدن با آن صورت نگرفته است.

بنا بر آمار رسمی طی آن دو روز 73 کلیسا، 8 مرکز دینی و دو مرکز تارک دنیا ویران شد. 3 هزار و 584 باب خانه و 5 هزار و 538 مغازه متعلق به یونانی‌ها ویران شد. 60 زن مورد تجاوز قرار گرفت و بسیاری نیز کشته شدند. عاملان این جنایات به سزای اعمال خود نرسیدند و به دنبال فشارها و تهدیدات هزاران ارمنی، یونانی و یهودی مجبور به ترک خانه و جلای وطن خود شدند".

وی افزود: "صبح روز ششم سپتامبر 1955 مطبوعات ترکیه اخبار کذبی در مورد انفجار خانه مسکونی "مصطفی کمال آتاترک"، بنیان‌گذار و اولین رئیس جمهوری ترکیه در "سالونیک" منتشر کردند. علی‌رغم تکذیب این خبر حملات ملی گرایان افراطی ترک به ارامنه، یونانی‌ها و یهودیان در شهرهای استانبول، ازمیر ، آنکارا و دیگر شهرها همچنان ادامه یافت و هیچ فرد و نهادی در جهت جلوگیری از آن اقدامی صورت نداد.

 بنابر اخبار مطبوعات وقت ترکیه 11 نفر در اثر این وقایع کشته شدند که البته اسناد ارامنه و یونانی‌ها آمار کشته‌شدگان را بسیار بیشتر می‌دانند.

 

در پی این وقایع منازل، مغازه‌ها و کارگاه‌های متعلق به مسیحیان ویران شدند. این حملات همچنین باعث شکل‌گیری موج جدیدی از مهاجرت ارامنه و یونانی‌ها از ترکیه شده و تعداد جمعیت اقلیت‌های این کشور به طور محسوسی کاسته شد".


 telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0