صفحه اصلی | تركيه | مورخ ترک: تصمیم درمورد اجرای نسل‌کشی ارمنیان در اول دسامبر 1914 گرفته شده است

مورخ ترک: تصمیم درمورد اجرای نسل‌کشی ارمنیان در اول دسامبر 1914 گرفته شده است

برحسب
مورخ ترک: تصمیم درمورد اجرای نسل‌کشی ارمنیان در اول دسامبر 1914 گرفته شده است

"تانر آکچام"، مورخ، استاد دانشگاه و محقق بنام ترک ضمن مقاله‌ای که در رسانه منتقد "T24" به چاپ رسانده اسناد جدیدی از نسل‌کشی ارمنیان به خوانندگان و به ویژه هم‌تباران خود ارائه نموده است.

یکی از این اسناد که قدیمی‌ترین سند کشف شده در باره دستور کشتار جمعی ارمنیان تا کنون است در تاریخ اول دسامبر 1914 صادر و در همان روز نیز به استانبول مخابره شده است.

این سند که ممهور به مهر "محرمانه" است، تصویری رمزنگاری شده از تصمیم کمیته مرکزی حزب اتحاد و ترقی استان ارزروم می‌باشد که در پایان آن نیز دستور داده شده، پس از مخابره سند، نسخه دوم آن در تلگرافخانه منهدم شود.

تصمیم مذکور به ارامنه وان و بیتلیس مربوط می‌شود. در ماده چهارم این تصمیم آمده است: "هم در مرکز و هم در مناطق مختلف لازم و ضروری است که ابتدا ارامنه‌ای که از رهبران انقلاب محسوب می‌شوند و یا در تدارک حمله و ضربه زدن به مسلمانان (ترک‌ها) هستند بازداشت شوند و در صورت هر گونه مقابله و حمله به بیتلیس تبعید و در همانجا نیز امحاء (ازبین برده) شوند".

"آکچام" می‌نویسد: "در نگاه اول به نظر می‌رسد که این تصمیم صرفاً اقدامی پیشگیرانه و تنها به افراد ذکور مربوط می‌شود، اما در واقع چنین نیست و به کارگیری کلمه "امحاء" در اینجا نیز بسیار مهم است".

وی می‌افزاید: "ما از طریق منابع دیگر نیز در باره اجرای تصمیم اول دسامبر 1914 اطلاع داشتیم که البته به مردان ختم نشد بلکه زنان و کودکان را نیز در بر گرفت، چرا که کشتار جمعی یکی از خصوصیات نسل‌کشی‌ها است".

وی می‌افزاید: این تنها نمونه تصمیم رسمی (دولتی) در مورد نسل‌کشی ارمنیان، که صرفاً به مناطقی خاص مربوط می‌شود، نیست. تصمیمات نهایی در مورد نسل‌کشی ارمنیان در 15 فوریه و سوم مارس 1915/25 بهمن و 11 اسفند 1293، گرفته شده است.

این کارشناس نسل‌کشی می‌گوید: "بهاالدین شکیر"، یکی از اعضای کمیته مرکزی حزب "اتحاد و ترقی" در باره سندیت این تصمیمات شهادت داده است.

شکیر در تاریخ سوم مارس 1915 طی نامه‌ای به یکی از همکارانش می‌نویسد: "حزب (اتحاد و ترقی) تصمیم گرفته است تا برای رهایی از شر وجود این نژاد نفرین شده (ارمنیان) تمامی ارامنه ساکن ترکیه را از میان بردارد، چنان که حتی یک ارمنی باقی نماند و از این بابت تمام اختیارات را به دولت داده است. و اما در مورد نحوه اجرای این کشتار دولت راساً فرامین لازم را به مسئولین استان‌ها و رهبران ارتش ابلاغ خواهد کرد".

 

این مححق ترک‌تبار تاکید می‌کند: متن تلگرام‌های استانداران مختلف که طی سال‌های 1915-1914 در همین ارتباط به استانبول مخابره شده نیز موجود است. در این متون از جمله استانداران وان، ارزروم، بیتلیس و دیاربکر به طور آشکارا بر ضرورت امحاء ارامنه تاکید ورزیده و حتی برای تسریع در این امر بر استانبول فشار می‌آورند.


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0