صفحه اصلی | تركيه | دوستان و دشمنان ترکیه در آینه نظرسنجی

دوستان و دشمنان ترکیه در آینه نظرسنجی

برحسب
دوستان و دشمنان ترکیه در آینه نظرسنجی

هر ساله دانشگاه "کادیر هاس" ترکیه در مورد سیاست خارجی دولت این کشور ضمن طرح یک سری سئوالات اساسی اقدام به برگزاری نظرسنجی در جامعه این کشور می‌کند.

نگاهی به نتایج حاصله از این نظرسنجی می‌اندازیم.

در بین کشورهایی که برای ترکیه تهدید آفرین هستند، ارمنستان رتبه پنجم را دارد. این در حالی است که نسبت به سال‌های گذشته رشد ملموسی را به ثبت رسانده است. (در سال‌های پیش از این 18.3 درصد سوال شوندگان ارمنستان را تهدیدی برای کشور خود دانسته‌اند، در حالی که امسال این نسبت به 61.22 درصد رسیده است.)

ثبت این رقم با توجه به اینکه رسانه‌های ترکیه در برنامه‌های همه روزه خود چندان هم به ارمنستان نمی‌پردازند وافعاً جالب است.

در لیست کشورهای تهدید کننده ترکیه پیشتر از ارمنستان به ترتیب آمریکا، اسرائیل، فرانسه و انگلستان در رتبه‌های اول تا چهارم جای گرفته‌اند و پس از آن نیز یونان، سوریه،  ایران و روسیه قرار دارند.

بر اساس همین نظرسنجی اولین جایگاه متحدین ترکیه به جمهوری آذربایجان تعلق دارد (65 درصد سوال شوندگان آن را کشور دوست دانسته‌اند). لیست کشورهای دوست با کشورهایی چون ترکمنستان، جمهوری خودخوانده ترک قبرس شمالی (تحت اشغال ترکیه)، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، قطر، گرجستان و غیره کامل می‌شود. نکته جالب این که جمهوری‌های آسیای میانه علی‌رغم آن که ارتباط چندان توسعه یافته‌ای با ترکیه ندارند در لیست دوستان آن جای گرفته‌اند.

 

گزارش مذکور نتایج بسیار جالبتری نیز دارد که برای آگاهی خوانندگان لینک متن انگلیسی آن را در زیر می‌آوریم.


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0