صفحه اصلی | تركيه | دولت ترکیه از توقف واردات نفت خام از ایران خبر داد

دولت ترکیه از توقف واردات نفت خام از ایران خبر داد

برحسب

ادعاهای ترکیه که گوش دنیا را کر می‌کرد تمام شد، این دولت که تا چند روز پیش داد حمایت از ایران را در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی سر می‌داد به یک باره رنگ باخت، چنان که اینک سیاست گذاران ترک تاکید می کنند که "برخلاف میل خود و تنها به خاطر احترام  به سیاست‌های تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا از اول ماه مه، واردات نفت از ایران را متوقف کرده‌اند".

خبرگزاری فرانسه روز اول خرداد (۲۲ مه) با انتشار گزارشی از واشنگتن، خبر از توقف واردات نفت  ایران از سوی ترکیه داده است.

در گزارشی که از سوی این خبرگزاری منتشر شده آمده است که دولت ترکیه با تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا موافق نیست اما به‌رغم اختلاف نظر با دولت آمریکا در این زمینه، برای احترام گذاشتن به سیاست تحریم‌های آمریکا، واردات نفت خود از ایران را از اول ماه مه متوقف کرده است.

از سوی دیگر "دویچه وله" گزارش می‌دهد، یکی از مسئولان دولت ترکیه که مایل به فاش شدن نام خود نبوده درباره این  تصمیم دولت ترکیه گفته است: "ترکیه به عنوان متحد استراتژیک آمریکا به سیاست تحریم‌های ایران از سوی آن کشور احترام می‌گذارد".

خبرگزاری فرانسه در همین رابطه از سفر "یاووز سلیم کران"، معاون وزارت  امور خارجه ترکیه به واشنگتن خبر داده است.

لازم به  یادآوری است که ترکیه یکی از هشت کشوری است که از معافیت ۱۸۰ روزه برای معاملات نفتی با ایران بهره می‌بردند. این معافیت موقت روز دوم ماه مه به پایان رسید و دولت آمریکا از تمدید آن خودداری کرد.

مناسبات بین ترکیه و آمریکا در سایه خرید سامانه دفاعی اس-۴۰۰ از روسیه تا حدودی تیره شده است. به نظر می‌رسد که دولت ترکیه تصمیم مربوط به قطع واردات نفت از ایران را با هدف بهبود مناسبات خود با آمریکا اتخاذ کرده است.

 

 

telegram.me/araxnews

 

 

 

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0