صفحه اصلی | تركيه | بحث بی احترامی به آرامستان ارامنه در استان وان مجدداً به صحن مجلس ترکیه کشانده شد

بحث بی احترامی به آرامستان ارامنه در استان وان مجدداً به صحن مجلس ترکیه کشانده شد

برحسب
بحث بی احترامی به آرامستان ارامنه در استان وان مجدداً به صحن مجلس ترکیه کشانده شد

"کارو پایلان"، نماینده ارمنی‌الاصل مجلس ملی ترکبه و عضو حزب کردی "دموکراتیک خلق‌ها"، بار دیگر بحث بی‌احترامی به آرامستان ارامنه در استان وان را به صحن مجلس کشاند.

پایلان که نمایندگی مردم استان کرد نشین دیاربکر را بر عهده دارد، ضمن سخنانی که در وقت رسیدگی به بودجه سال آینده میلادی در مجلس ایراد می‌نمود، تاکید کرد: علی رغم دستور وزیر فرهنگ و جهانگردی توالت عمومی ساخته شده بر آرامستان ارامنه واقع در منطقه "آردامت"، در استان وان، هنوز تخریب و جمع آوری نشده است".

 وی افزود: "من در این باره به وزیر فرهنگ وقت گفتم که در منطقه آردامت وان یک محل بهشتی وجود دارد، در آنجا بر آرامستان ارامنه یک توالت عمومی بنا شده که کمال بی وجدانی است. آقای "نومان کورتولموش"، (وزیر فرهنگ اسبق)، نیز فوراً دستور تخریب آن را صادر کرد. اما سرپرست دولتی منطقه ضمن مخالفت گفت که این توالت تخریب نخواهد شد".

وی سپس سوال کرد: "آیا این وجدان است؟ این عدالت است؟ این حق است؟ هیچ وجدانی نمی‌تواند این برخورد را بپذیرد. هنوز هم این توالت بر روی استخوان های گذشتگان ما پا بر جاست".

یادآور می‌گردد؛ هیئت امنای شهرداری آردامت دستور ساخت توالت عمومی و رختکن را در همسایگی ساحل دریاچه وان، بر آرامستان ارامنه صادر کرده بود.

در نوامبر سال گذشته و به دنبال سر و صدایی که در پی ساخت توالت عمومی بر روی آرامستان ارامنه بر پا شد وزیر فرهنگ وقت اعلام کرد که آن دمونتاژ و تخریب خواهد شد.

اما "عاطف چیچکلی"، سرپرست شهرداری که از سوی دولت منصوب شده بود ضمن اعلام این که در آن منطقه آرامستان ارامنه وجود ندارد از تخریب این توالت عمومی امتناع ورزید.

به دنبال این برخورد ناپسند، و علی‌رغم تاکیدات سرپرست شهرداری آردامیت، پایلان با سفر به این منطقه اقدام به جمع آوری استخوان‌های پراکنده در اطراف، که در نتیجه عملیات حفاری از زیر خاک بیرون آمده بودند نموده و مجددآ آن‌ها را به خاک سپرد.

یادآور می‌گردد که منطقه یاد شده سابقاً یک محله ارمنی نشین و زادگاه نقاش شهیر ارمنی "آرشیل گورکی" نیز بوده است. آرامستان ارامنه نیز که در حاشیه محله ارمنی نشین واقع بوده حصار نداشته و به دلیل ساخت و ساز در این محل استخوان‌های انسانی بسیاری در منطقه پراکنده شده است. از سویی این آرامستان از تهاجم و دست درازی گنج یابان نیز به دور نمانده است.telegram.me/araxnews

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0