صفحه اصلی | تركيه | امتناع شهردار از اجراي دستور وزير فرهنگ و جهانگردي تركبه در تخريب تاسيسات بهداشتي از روی قبرستان ارمنیان

امتناع شهردار از اجراي دستور وزير فرهنگ و جهانگردي تركبه در تخريب تاسيسات بهداشتي از روی قبرستان ارمنیان

برحسب
امتناع شهردار از اجراي دستور وزير فرهنگ و جهانگردي تركبه در تخريب تاسيسات بهداشتي از روی قبرستان ارمنیان

"عاطف چیچکلی"، شهردار شهر "آرتامت" در استان "وان" ارمنستان غربی (ترکیه امروزی)، ضمن بيان سخنانی توهین آمیز نسبت به ارمنیان، از اجرای دستور وزیر فرهنگ و جهانگردي ترکیه در ارتباط با تخریب توالت و رختكن عمومی که اخیراً از سوي اين شهرداري بر روی قبرستان ارمنیان در نزديكي درياچه "وان" بنا شده بود، امتناع ‌کرد.

"چیچکلی" دلیل این ممانعت را كذب بودن سخنان "کارو پایلان"، نماینده ارمنی‌الاصل مجلس ملی ترکیه در رابطه با این محل خوانده و تاکید نموده که اینجا قبرستان ارمنیان نبوده است. 

شايان ذكر است  كه چند ماه پيش در مجاورت پلاژ عمومي درياچه "وان" و بر بلنداي تپه تاريخي كه محل آرامستان ارمنيان بود، هيئت امناي شهرداري "ادرميت" (آرتامت) شهر "وان" در اقدامي غیر انسانی مبادرت به ساخت توالت و رختکن عمومی نمود.

بعد از اين اقدام توهين آمير، "کارو پایلان"، با سفر به شهر "وان" و حضور در محل آرامستان ارمنيان اقدام به جمع آوري استخوان‌های بیرون ریخته شده از قبرستان ارمنیان كرده، مراسم خاکسپاری مجددي را برگزار نمود.

"كارو پایلان" بعد از انجام خاكسپاري، در گفتگو با رسانه هاي تركيه ضمن یادآوری این که "اینک در شهر "وان" صدها اثر تاریخی ارمنی وجود دارد و این در حالی است که عمده میراث فرهنگی ارمنیان در این شهر به طرق مختلف ویران شده و از بین رفته‌اند"، افزود: "اما بیش از هر چیز برای من آزاردهنده‌تر آن است که قبرستان‌ها ویران می‌شود و به جای آنها توالت عمومی بنا می‌شود".

وی تاكيد نمود: "قبل از هر چیز از حکومت انتظار دارم نسبت به فوت شدگان با احترام برخورد کند. من این رفتار غیر انسانی را محکوم می‌کنم  و مطمئناً پیگیر تحولات مربوط به این قضیه خواهم بود  و به هر اقدامی متوسل خواهم شد تا جلوی این بی‌حرمتی‌ها گرفته شود".

چند هفته پس از اين موضوع و نيز سخنرانی "پایلان" در مجلس ملي تركيه، وزیر فرهنگ ترکیه اعلام كرد، طی 60 روز اين دستشويي و رختكن تخریب خواهد شد.

اما با امتناع شهردار شهر "آرتامت" از اجرای دستور وزیر فرهنگ و جهانگري، "کارو پایلان" تاکید نمود باید به آقای شهردار جایگاه حقوقي و اجرايي وي را يادآوري و نشان داده  شود.

پایلان تاکید نمود: "من نیازی به تکرار سخنان نفرت پراکن شهردار "آرتامت" نمی‌بینم، اما معتقدم باید جایگاهش را به او نشان داد، چرا که وی بیش از اختیارات خود حرف می‌زند".

 

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

 

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0