صفحه اصلی | تركيه | مورخين تركيه اعلام كردند، كمال آتاترك با دختر خوانده خود رابطه نامشروع داشته است

مورخين تركيه اعلام كردند، كمال آتاترك با دختر خوانده خود رابطه نامشروع داشته است

برحسب
مورخين تركيه اعلام كردند، كمال آتاترك  با دختر خوانده خود رابطه نامشروع داشته است

 اين مورخين طي اظهار نظر جنجالي اظهار داشته اند كه "باني جمهوري تركيه" يعني "كمال آتاترك" با "عافت اينام" دختر خوانده خود رابطه عاشقانه داشته است.

در واكنش به اين گفته ها "کمال قلیچ‌دار اوغلو" رهبر حزب كماليست "جمهوري خلق"، گفت: "شايد به كار بردن كلمه خائن براي كساني كه چنين سخناني را مطرح مي كنند، ناكافي باشد. آنان را نمي توان حتي انسان ناميد".

اما اين جنجال جديد در رابطه با آناترك  از آنجا آغاز گرديد كه "مصطفي ارمغان" مجري و از مورخين تركيه در يك برنامه تلويزيوني تحت نام "عمق تاريخ" كه از شبكه تلويزيوني TVNet اين كشورپخش مي گردد، اعلام كرد، "عافت اينام" دختر خوانده  آتاترك در حقيقت "بانوي اول غير رسمي" كشور بوده است.

بلادرنگ بعد از پخش اين برنامه تلويزيوني عليه "مصطفي ارمغان" و دو مورخ حاضر در اين نشست به نام هاي "سليمان يشيليورت" و "ياووز باهدر"، به اتهام توهين، اعلام جرم شده است.

يادآور مي گردد كه ديگر دخترخوانده كمال آتاترك، يعني "صبیحه گوکچن" (خاتون سیبلیجیان) از كودكان يتيم بازمانده از نسل كشي ارمنيان بود كه پدر و مادر خود را در جريان قتل عام از دست داده بود. اين موضوع براي نخستين بار توسط "هراند دینک" روزنامه نگار و فعال اجتماعي ارمني و سردبير هفته نامه ارمني – تركي "آگوس" با ارائه اسناد برملا شد. يكي از دلايلي كه "دينك" چند سال بعد توسط يك نوجوان ملي گرا به قتل رسيد افشاي همين موضوع بوده است.

دينك در تاریخ ششم ژانویه سال 2004م. مقاله ای در هفته نامه "آگوس" تحت عنوان "معمای "صبیحه گویگچن" دختر خوانده کمال آتاتورک" به چاپ رساند. این مقاله گزیده ای از کتاب "کوه و سرنوشت" نوشته "سیمون سیمونیان" که در سال 1972م در بیروت بچاپ رسیده بود را شامل می شد. نویسنده در این کتاب برای اولین بار از "صبیحه گویکچن" دختر خوانده کمال آتاتورک صحبت و فاش ساخته بود که "صبیحه گویکچن" یک دختر یتیم ارمنی و از بازماندگان نسل کشی ارمنیان در سال 1915م. است و نام واقعی او "خاتون سیبلیجیان" می باشد.

این مقاله بازتاب گسترده ای در جامعه ترکیه یافت و به نوعی جامعه ترکیه را به شوک فرو برد. برای اولین بار بود که شخصی در ترکیه به چنین موضوعی پرداخته و قداست آتاتورک و خانواده اش را زیر سوال برده بود. آنهم در خصوص شخصی که تا آن زمان قهرمان ملی و مظهر قدرت برای زنان ترکیه بشمار می رفت.

 

به كانال خبري «آراكس نيوز» بپيونديد:  

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0