صفحه اصلی | تركيه | با کاهش سطح آب دریاچه وان "قلعه غرق شده" تاریخی ارمنیان سر از آب بیرون آورد

با کاهش سطح آب دریاچه وان "قلعه غرق شده" تاریخی ارمنیان سر از آب بیرون آورد

برحسب
با کاهش سطح آب دریاچه وان "قلعه غرق شده" تاریخی ارمنیان سر از آب بیرون آورد

به گزارش پایگاه خبری "ارمنی حابر"؛ با کاهش سطح آب دریاچه وان در ارمنستان غربی (واقع در محدوده ترکیه امروزی) قلعه تاریخی "آرجیش" ارامنه که از 180 سال پیش به دنبال با آمدن سطح آب غرق شده بود، اینک بار دیگر در معرض دید عموم قرار گرفته است.

شهر باستانی "آرجیش" که در کرانه شمالی دریاچه وان واقع شده و بخشی از آن "چله‌بی‌باغه" نام گرفته، از سال 1841 و با بالا آمدن تدریجی سطح آب دریاچه آرام آرام از سکنه خالی شده و به زیر آب رفت تا به طور کلی غرق شد. بعدها به دنبال خشکسالی سطح آب دریاچه رو به کاهش نهاد و "شهر غرق شده" بار دیگر پدیدار شد. بناهای این شهر تاریخی خسارات زیادی در پی زمین لرزه 2011 وان متحمل شدند.

به گزارش روزنامه "ینی شفق" ترکیه، اخیراً نیز به علت خشکسالی سطح آب دریاچه وان به میزان دو متر کاهش یافته و به دنبال آن ویرانه‌های قلعه تاریخی "آرجیش" سر از آب بیرون آورده‌اند.

"صلاح‌الدین کوشار"، محقق و نویسنده ترک در مصاحبه با روزنامه فوق گفته است: باید بخشی از این قلعه مورد بازسازی قرار گرفته و به مرکز توریستی تبدیل شود.

یادآور می‌گردد: قلعه باستانی "آرجیش" در دوران پادشاهی ارمنی وان (سده نهم تا ششم پیش از میلاد) بنا شده است. "مورخین" ترکیه با وارونه جلوه دادن تاریخ همواره در مورد "این شهر تاریخی و مساجد آن" سخن می‌گویند بدون آن که به صاحبان اصلی آن و معابد و سپس کلیساهای تاریخی آن اشاره‌ای داشته باشند.

"آرجیش" در گذشته یکی از شهرهای مهم ارمنستان و نیز از مراکز کتابت آن بوده است. این شهر چهره‌های شاخص بسیاری در عرصه دین، فرهنگ و معماری تقدیم ملت  ارمنی نموده که آخرین آنها سرلشکر "نور صافازریان" (Nver Safaryan)، یکی از نظامیان پر افتخار ارتش شوروی در جنگ جهانی دوم بوده، او در سقوط برلین نقشی مهم داشته و نام وی اینک بر تابلوهای خیابان‌هایی در  ارمنستان و روسیه نقش بسته است. برای بزرگداشت خاطره سرلشکر صافاریان در زمان شوروی فیلم مستند ساخته شده و ارمنستان تمبر چاپ کرده و موزه دایر کرده است.


telegram.me/araxnews      


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0