صفحه اصلی | تركيه | ابراز عقیده نماینده سابق پارلمان ترکیه در مورد تنش مرزی ارمنستان و آذربایجان

ابراز عقیده نماینده سابق پارلمان ترکیه در مورد تنش مرزی ارمنستان و آذربایجان

برحسب
ابراز عقیده نماینده سابق پارلمان ترکیه در مورد تنش مرزی ارمنستان و آذربایجان

"افوک اوراس"، عضو پیشین پارلمان ترکیه، در گفت‌وگو با شبکه خبری "هابر ترک" در مورد تشدید تنش‌ها در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان ابراز عقیده کرده است.

وی ضمن این گفت‌وگوی تلویزیونی تأکید کرد: چنین مسائلی فقط باید از طریق گفت‌وگو و مذاکرات مسالمت‌آمیز حل‌وفصل شود.

او با اشاره به اینکه در سال 2017 به قره باغ سفر کرده و با واکنش تند باکو روبرو شده است، افزود: "ارمنستان ادعا می‌کند که جمهوری آذربایجان مهاجم بوده و آذربایجان نیز برعکس آن را ادعا می‌کند. با این حال، لازم نیست به دنبال این ادعاها افتاده و مشخص کنید که چه کسی واقعیت را می‌گوید و چه کسی اشتباه، بلکه باید برای مسئله پیش آمده یک راه حل سریع یافت".

"ناگهان آلچی"، خبرنگار "هابرترك" نیز یادآور شد که وی نیز به دلیل سفر به ارمنستان و قره باغ ( آرتساخ) سال‌ها از طرف جمهوری آذربایجان عنصر نامطلوب شناخته می‌شد و اجازه سفر به آن کشور را نداشت. لازم به ذکر است که آلچی در سال 2009 از ارمنستان و قره باغ کوهستانی بازدید کرده است.

"اوراس" استعفای وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان و راهپیمایی‌ها و تظاهراتی که در آن کشور صورت می‌گیرد را تعجب آور دانسته، افزود: "تظاهرات گسترده‌ای در باکو بر پا کرده و از یک سو در حمایت از جنگ و از سوی دیگر در اعتراض به سربازگیری شعار می‌دهند".

این سیاستمدار ترک گفت: "نباید فراموش کنیم که در کشور ما هم شهروندان آذربایجانی و هم ارمنی داریم. بنابراین، ما با احتساب برخی ظرافت‌ها باید راه حلی که در خور شأن‌‌ ما باشد برای حل این مشکل ارائه دهیم".

"اورال چالیشلر"، ستون نویس و دیگر میهمان این برنامه، ضمن ابراز عقیده، گفت: ترکیه باید از درگیر شدن در مناقشه ارمنستان و آذربایجان پرهیز کرده و به جای جانبداری سرسختانه و افراطی از آذربایجان، به فکر حل مشکلات خود باشد.

 

وی با اشاره به بیانیه مشترک احزاب حاکم و مخالف در ترکیه که از طریق آن حمایت خود را از آذربایجان ابراز کردند، خاطرنشان کرد: "اگر این احزاب قادر به اتحاد هستند، بهتر است متحداً به امور داخلی ترکیه بپردازند. بگذارید این اتحاد در خدمت به همدلی، همکاری، توسعه دمکراسی، آزادی و بالاخره همبستگی داخلی باشد".


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0