صفحه اصلی | تركيه | سؤال نماینده ارمنی‌الاصل مجلس ترکیه از وزیر امور خارجه آن کشور؛ ️"تهدید آذربایجان برای حمله به نیروگاه هسته‌ای ارمنستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟"

سؤال نماینده ارمنی‌الاصل مجلس ترکیه از وزیر امور خارجه آن کشور؛ ️"تهدید آذربایجان برای حمله به نیروگاه هسته‌ای ارمنستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟"

برحسب
سؤال نماینده ارمنی‌الاصل مجلس ترکیه از وزیر امور خارجه آن کشور؛  ️"تهدید آذربایجان برای حمله به نیروگاه هسته‌ای ارمنستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟"

"کارو پایلان"، نماینده  ارمنی ‌الاصل مجلس ملی ترکیه و نایب رئیس حزب کردی "دموکراتیک خلق‌ها" (HDP) سوالاتی را خطاب به "مولود چاووش‌اوغلو"، وزیر امور خارجه در صحن مجلس طرح کرده است.

پایلان در پرسشنامه خود با اشاره به اطلاعیه‌های رسمی صادر شده از سوی ترکیه در ارتباط با اعلام آمادگی این کشور برای حمایت از دولت باکو با تمامی امکانات، یادآور شده که ترکیه عضو گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپاست، اما به جای اتخاذ سیاست‌های بی‌طرفانه، اقدام به صدور چنین اطلاعیه‌هایی می‌نماید که خود باعث افزایش تنش‌ها می‌شود.

وی سؤالات زیر را خطاب به رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه مطرح کرده است:

- آیا در درگیری بین  ارمنستان و آذربایجان با دلایل نژادی است که از یک طرف خاص جانبداری می‌کنید؟

- هنوز نفهمیده‌اید که اتخاذ سیاست خارجی بر پایه نژادپرستی به معنای "ریختن بنزین بر آتش" است و صرفاً باعث گسترش و عمیق تر شدن مشکلات می‌شود.

- کارخانه‌های صنایع نظامی ترکیه خواهان فروش تسلیحات بیشتر به جمهوری  آذربایجان هستند. آیا به همین دلیل سعی در افزایش تنش‌ها دارید؟

- آیا به فکر اعزام نیروی نظامی به آذربایجان هستید؟

- اگر ترکیه کشوری با عقاید نژادپرستی نیست، در آن صورت چرا سیاست خارجی خود را با تکیه بر آرمان‌های نژادپرستانه اتخاذ و دنبال می‌کند؟

- آیا اصولاً به خاطر دارید که ترکیه از اعضای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپاست که با هدف کاهش تنش‌ها میان ارمنستان و آذربایجان تاسیس شده است؟

- آیا هنوز درک نکرده‌اید که بی‌ثبات‌سازی قفقاز فقط به نفع روسیه است؟

 

- تهدید وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در رابطه با آمادگی حمله به نیروگاه هسته‌ای ارمنستان که در نزدیکی مرز ترکیه واقع است را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0