صفحه اصلی | تركيه | کلیسای "گئورگ مقدس" ارامنه در استان چوروم ترکیه به انبار تبدیل شده است

کلیسای "گئورگ مقدس" ارامنه در استان چوروم ترکیه به انبار تبدیل شده است

برحسب
کلیسای "گئورگ مقدس" ارامنه در استان چوروم ترکیه به انبار تبدیل شده است

کلیسای "گئورگ مقدس" ارامنه که در استان مرکزی چوروم ترکیه واقع شده با خطر نابودی کامل روبرو شده است.

این کلیسای قدیمی که در اوایل قرن نوزدهم توسط خانوده #ارمنی "کئروپی" احداث شده در حال حاضر توسط صنعتکاران ترک به عنوان انبار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدتی پیش صاحبان این بنای تاریخی ضمن مراجعه به اداره فرهنگ و گردشگری این شهر خواهان اعمال تغییراتی بر ساختمان آن شده بودند اما بعدها از این امر سر باز زدند. یکی از کارمندان اداره مذکور ضمن ارائه توضیحاتی در این باره تاکید نموده که هیچ سندی به جز شهادت ساکنان محله در مورد این که این بنا سابقاً کلیسا بوده است موجود نیست.

اکثریت اهالی چوروم در مورد این بنای مذهبی تاریخی اطلاعاتی ندارند و تنها سالخوردگان بر کلیسا بودن این مکان وقوف دارند و می دانند که آن متعلق به ارامنه بوده است.

گفته می شود تعداد اندکی از خانواده بزرگ "کئروپی" در ایام نسل کشی 1915 از مرگ حتمی نجات یافته‌اند.

بر اساس منابع ترکیه‌ای خانواده متمول "کئروپی" کل دارایی خود را به "اراده خود" به خانواده "شاملی" فروخته و به استانبول و آنکارا نقل مکان کرده‌اند.

این خانواده ارمنی در چوروم سه هزار هکتار مایملک و کتابخانه در اختیار داشته و به تولید لبنیات مشغول و با کارهای عام‌المنفعه خود در این شهر شهرت داشته‌اند.

به گفته منبع خبر خانواده "کئروپی" اولین ساختمان بلند مرتبه چوروم را بنا کرده‌اند که تا به امروز نیز پا بر جاست.

اما آنچه به کلیسا مربوط می شود همچون هزاران کلیسای دیگر در سرتاسر امپراتوری عثمانی توسط دولت به عنوان ابنیه رها شده مصادره و به حراج گذارده شده و به ملکیت این و آن در آمده و اینک املاک موروثی غاصبان آن محسوب می‌شود.


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0