صفحه اصلی | منطقه | پایان فرایند الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اورآسیا

پایان فرایند الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اورآسیا

برحسب
پایان فرایند الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اورآسیا

مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در ملاقات با تیگران سارکسیان دبیر کمیسیون اقتصادی اتحادیه اورآسیا سند تصویب موافقتنامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و این اتحادیه را که در خرداد ماه سال جاری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و توسط رییس جمهور ابلاغ گردید را تسلیم ایشان کرد .

در این ملاقات که طرف مقابل نیز پاسخ یادداشت ایران را مبادله نمود، دو طرف بر اجرایی شدن این موافقتنامه تاکید و راههای توسعه روابط ایران با پنج کشور عضو در قالب این اتحادیه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل پنج کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و روسیه سفید است. و در چارچوب موافقتنامه امضا شده ۵۰۲ قلم کالای صادراتی ایران از تعرفه ترجیحی برخوردار شده اند.

با تبادل اسنادی که  دیروز28 آگوست/6 شهریور صورت گرفت پس از ۶۰ روز ، کاهش تعرفه های متقابل کالاهای صادراتی آغاز خواهد شد.

شایان ذکر است که دیروز نیز "رضا اردکانیان" وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تجاری ایران با ارمنستان و روسیه در گفتگو با شبکه دو  سیما با اعلام خبر تصویب این سند، عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را موقعیتی بی‌نظیر برای صادرات صدها نوع کالای ایرانی با استفاده از معافیت های گمرکی به بازار صدها میلیونی این اتحادیه دانست. وی همچنین افزود در آینده نزدیک دبیر کمیسیون اقتصادی اتحادیه اورآسیا برای هماهنگی های بیشتر به ایران خواهد آمد.

 

       

telegram.me/araxnews

 


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0