صفحه اصلی | منطقه | عرب‌دوستی کاذب اردوغان و واکنش شدید دنیای عرب به آن

عرب‌دوستی کاذب اردوغان و واکنش شدید دنیای عرب به آن

برحسب
عرب‌دوستی کاذب اردوغان و واکنش شدید دنیای عرب به آن

رئیس جمهور ترکیه را نه خلیفه بلکه یک عوام‌فریب دیوانه و حامی تروریسم باید تصور نمود

توافق امارات متحده عربی با اسرائیل برای عادی‌سازی روابط بین دو کشور به بهانه‌ای تبدیل شد در دستان شعبده‌باز "رجب طیب اردوغان" تا ضمن سردادن شعارهایی فریبکارانه در حمایت از مبارزات اعراب و به ویژه فلسطینیان در برابر اسرائیل، واکنش شدید جهان عرب را علیه خود برانگیزد.

"عبدالله البندر"، سیاستمدار عربستانی در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری کرده، تأکید می‌کند: "اردوغان را به سخنانش می‌شناسند، نه به عملکردش".

"نکته جالب در اینجا آن است که اردوغان اولین رهبر مسلمانی بود که از مقبره  تئودور هرتزل بنیانگذار صهیونیسم در اسرائیل بازدید کرده، نسبت بدان ادای احترام نمود و با "آریل شارون" نخست وزیر وقت اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کرد. پرواضح است که اردوغان در مسئله فلسطین داد و ستد می‌کند".

وی می‌افزاید: "ترکیه از 70 سال پیش با اسرائیل در ارتباط است، اما در طول این سال‌ها هیچ کار مثبتی برای فلسطینی‌ها انجام نداده است".

"رواف السعین"، نویسنده عرب نیز با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی، از اردوغان می‌پرسد: "چرا شما (اردوغان) سفیر خود را از تل‌آویو فرا نمی‌خوانید و سفیر اسرائیل را از ترکیه اخراج نمی‌کنید تا ما بتوانیم با آسودگی خاطر شما را مدافع دلاور آرمان  فلسطین بنامیم؟"

وی تاکید می‌کند: "در چنین وضعیتی اردوغان با مقصر دانستن امارات متحده عربی ، این خود اوست که در جایگاه آدمی احمق و قابل تحقیر قرار می‌گیرد".

از سوی دیگر روزنامه "عكاظ"، چاپ عربستان اردوغان را منافق خوانده در سرمقاله خود می‌نویسد: "رژیم اردوغان هیچ فرصتی را برای چانه‌زنی بر سر مسئله فلسطین و فریب اذهان عمومی از دست نمی‌دهد. و اینک علی‌رغم آن که ریاکاری اردوغان برای افکار عمومی عرب و اسلامی آشکار شده است، رژیم وی همچنان احساسات  مسلمانان را به بازی می‌گیرد. چنان که از قرائن پیداست، رئیس جمهور ترکیه با نادیده گرفتن حضور سفیر خود در تل آویو ، از دو استاندارد مختلف پیروی می‌کند".

در ادامه این سرمقاله می‌خوانیم: "واکنش شدید بسیاری از اعراب به تهدید اردوغان نشانه این واقعیت است که آنها کاملاً به این امر واقفند که رئیس جمهور ترکیه یک ماجراجوی موذی است که سعی در احیای خلافت اسلامی عثمانی تحت حاکمیت خود را دارد و برای رسیدن به آن با کارت‌های اعراب و مسلمانان بازی می‌کند".

 

"عکاذ" در پایان تاکید می‌کند "با در نظر داشتن واکنش گسترده اعراب به تهدید اردوغان، می توان بدون شک گفت که از منظر اعراب، رئیس جمهور ترکیه را نه خلیفه بلکه یک عوام‌فریب دیوانه و حامی تروریسم باید تصور نمود".


telegram.me/araxnews     

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0