صفحه اصلی | منطقه | جنگ ترکیه و کردهای سوریه بر سر آب و برق

جنگ ترکیه و کردهای سوریه بر سر آب و برق

برحسب
جنگ ترکیه و کردهای سوریه بر سر آب و برق

اشغالگران ارتش ترکیه برای وحشیگری‌های خود مرزی قائل نیستند

سازمان‌های حقوق بشری و مقامات کرد سوریه از اکتبر 2019 که ترکیه دو منطقه "گری سپی" (تل ابیض) و "سری کانی" (راس‌العین) را در سوریه به اشغال خود در آورده، بارها نسبت به قطع آب شرب حدود 450 هزار تن از ساکنان مناطق تحت کنترل اداره خودگردان کردی شکایت کرده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ وضعیت ساکنان منطقه تحت کنترل کردها بر اثر قطع مکرر آب شرب به حد بحرانی رسیده است و آب چاه‌های احداث حفر شده توسط اداره خودگردان برای مصارف خانگی مناسب نیست.

بر اساس این گزارش، آب شرب مناطق مذکور، از اکتبر 2019 حداقل برای 8 بار قطع شده و کردهای سوریه برای برقراری مجدد جریان آب مجبور به مذاکره با ترکها از جمله از طریق روسیه شده‌اند.

مقامات کرد سوریه می‌گویند بعد از اکتبر 2019 که ترکیه ایستگاه پمپاژ آب علوک را تحت کنترل خود در آورد توافقی با کردها حاصل شد که بر اساس آن، آب مورد نیاز کردها در برابر تامین برق مناطق اشغال شده توسط نیروها و مزدوران ترکیه تامین شود.

مقامات کرد سوریه می‌گویند در برابر بارها قطع آب مناطق تحت کنترل کردها از سوی ترکیه و شورشیان تحت حمایت آن، اداره خودگردان نیز مجبور شده برق مناطق تحت اشغال ترکیه را قطع کند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، دولت سوریه نیز ترکیه را به استفاده از آب به عنوان سلاح علیه کردها متهم کرده است.

از سوی دیگر، "نیکولاس هراس"، تحلیلگر مسائل سوریه بر این باور است که تصرف ایستگاه پمپاژ آب علوک یکی از اهداف حمله اکتبر 2019 ترکیه به این منطقه بوده، چرا که ترکیه می‌خواست از آب به عنوان ابزار فشار علیه کردها استفاده کند.


telegram.me/araxnews   

 

 

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0