صفحه اصلی | منطقه | امضای قرارداد نفتی بین شرکت آمریکایی و کردهای سوریه باعث خشم ترکیه شد

امضای قرارداد نفتی بین شرکت آمریکایی و کردهای سوریه باعث خشم ترکیه شد

برحسب
امضای قرارداد نفتی بین شرکت آمریکایی و کردهای سوریه باعث خشم ترکیه شد

دولت ترکیه امضای قرارداد به روز رسانی تکنولوژی چاه‌های نفتی شمال سوریه مابین یک شرکت آمریکایی و نیروهای کرد سوریه را "تاسف‌بار و غیرقابل قبول" خوانده است.

ترکیه نیروهای کردی "یگان‌های مدافع خلق" که از گروه‌های اصلی تشکیل‌دهنده "نیروهای دموکراتیک سوریه" هستند را گروهی "تروریستی" و مرتبط با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند.

ترکیه که پرچمدار نقض حقوق و قوانین بین‌المللی است و نیروهای ارتش اشغالگرش به غارت اموال و منابع کشورهای منطقه، به ویژه عراق، سوریه، قبرس، یونان، لیبی و غیر مشغول هستند، مدعی است توافق این گروه با یک شرکت آمریکایی برای فروش نفت "حقوق بین‌الملل را نقض می‌کند و یکپارچگی و وحدت و حاکمیت سوریه را هدف قرار می‌دهد".

در اطلاعیه‌ای که وزارت خارجه ترکیه در این ارتباط منتشر کرده آمده است: این قرارداد با شرکت دلتا کرسنت انرژی آمریکا و برای استخراج و تجارت نفت در منطقه‌ای در شمال شرق سوریه بسته شده که در کنترل کردها است.

وزارت خارجه ترکیه همچنین مدعی است امضای این قرارداد "به مثابه حمایت مالی از تروریسم" است.

اما مقام‌های ایالات متحده تایید کرده‌اند که شرکت آمریکایی مذکور برای به روز رسانی تکنولوژی چاه‌های نفتی تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه با آنها قرارداد امضا کرده است.

 

قابل ذکر است، روز یکشنبه دوم اوت / ۱۲ مرداد ماه، دولت سوریه نیز این توافق را "یک دزدی تمام‌عیار" توصیف کرده آن را "باطل و فاقد وجاهت قانونی" خواند که "حاکمیت سوریه را نقض می‌کند".


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0