صفحه اصلی | منطقه | سفیر ترکیه درخواست‌ها برای به رسمیت شناختن نسل‌کشی را رد می‌کند

سفیر ترکیه درخواست‌ها برای به رسمیت شناختن نسل‌کشی را رد می‌کند

برحسب
سفیر ترکیه درخواست‌ها برای به رسمیت شناختن نسل‌کشی را رد می‌کند

️فاطمه جئرئن یئزگان: مگر با گذشتن از روی اجساد ما» ترکیه کشتار ارامنه در سال 1915 را به عنوان نسل‌کشی مورد شناسایی قرار دهد.

"فاطمه جئرئن یئزگان"، سفیر ترکیه در گرجستان روز جمعه 24 آوریل/5 اردیبهشت در توییتی اعلام کرد: «مگر با گذشتن از روی اجساد ما» ترکیه کشتار ارامنه در سال 1915 را به عنوان نسل‌کشی مورد شناسایی قرار دهد.

این پیام توئیتری خانم سفیر در واقع پاسخی بود به درخواست "انجمن حقوق بشر ترکیه" (İHD) بود. این سازمان با صدور بیانیه‌ای خطاب به دولت ترکیه، خواهان شناسایی  نسل کشی ارمنیان ، عذرخواهی از بازماندگان  نسل‌کشی‌های ارمنیان، آشوریان و یونانی‌ها و همچنین پرداخت غرامت در قبال اموال به غارت رفته ایشان در ایام نسل‌کشی شده بود.

قابل ذکر است سازمان فوق هر ساله در  ۲۴ آوریل، سالروز نسل‌کشی ارمنیان، این درخواست را مطرح می‌کند.

"جئرئن یئزگان" با تاکید بر جمله «هرگز. مگر با گذشتن از روی اجساد ما» و با اشاره به ترور دیپلمات‌های ترکیه توسط ارتش سری ارمنی برای آزادی ارمنستان (آسالا) بین سال‌های ۱۹۷۵ و ۱۹۸۴ می‌فزاید: "ما را کشتند تا گناهی را که مرتکب نشده بودیم به گردنمان بیاندازند".

خانم سفیر در ادامه با پیروی از سیاست انکار دولت متبوعش می‌نویسد: "ما به هیچ‌کس، هیچ‌چیز بدهکار نیستیم، و چیزی که متعلق به ماست را تسلیم دیگری نخواهیم کرد".

وی سپس به فریب افکار عمومی روی آورده می‌افزاید: "خودمان هم چیزی از کسی نمی‌خواهیم. ما به تمام فرزندانمان صلح مدیونیم".

 

یادآور می‌گردد، مورخین و  محققین اکثر کشورها و از جمله برخی از  روشنفکران ترکیه نسل‌کشی ارمنیان را مورد شناسایی قرار داده و محکوم نموده‌اند. اما دولت ترکیه و محققین وابسته به آن، علی‌رغم آن که اقرار می‌کنند کشتارهای بسیاری به وقوع پیوسته ولی با این حال از به کارگیری واژه‌ی "نسل‌کشی" برای قتل‌عام ارامنه در سال‌های 1923-1915 طفره می‌روند، چرا که می‌دانند پذیرش واقعیت پیامدهایی نیز دارد از جمله استرداد سرزمین‌های اشغالی ارمنستان غربی که البته باب میل‌شان نیست.


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0