صفحه اصلی | ایرانیان ارمنی | مراسم سالانه مذهبی در کلیسای طاطائوس ارامنه برگزار گردید

مراسم سالانه مذهبی در کلیسای طاطائوس ارامنه برگزار گردید

برحسب
مراسم سالانه مذهبی در کلیسای طاطائوس ارامنه برگزار گردید

مراسم امسال نیز با حضور هزاران تن از ارامنه ایران و سرتاسر جهان ونیز شماری از  مسئولین استانی از جمله مسئول اداره امور اقلیت‌های دینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، روز پنج شنبه سوم تا پنجم مرداد /25 الی 27 جولای سال جاری در کلیسای جامع تادئوس مقدس که به قره کلیسا نیز شهرت دارد، برگزار گردید.

در این آیین که برنامه اصلی آن در کلیسای تادئوس مقدس در روز پنجم مردادماه /27 جولای برگزار گردید، همچون سال‌های گذشته زائرانی از اقصی نقاط جهان حضور داشتند.

کلیسای جامع تادئوس مقدس در ۲۰ کیلومتری شمال شرق چالدران قرار دارد و یکی از زیباترین آثار تاریخی واقع در شمال آذربایجان غربی است که نظر هر گردشگری را با معماری بی نظیرش به خود جلب می‌کند.

تاریخچه

تادئوس یا طاطائوس یکی از حواریون عیسی مسیح بوده که در سال ۴۰ میلادی به ارمنستان آمد و به تبلیغ مسیحیت پرداخت. گروه زیادی به آیین مسیح روی آوردند که از آن جمله "ساناتروک" پادشاه ارمنستان و دخترش "ساندوخت" بودند. اما پس از اندک زمانی سلطان پشیمان شده و به مخالفت با آیین جدید پرداخت و دستور داد تادئوس، شاهزاده ساندوخت و گروهی دیگر که به مسیحیت گرویده بودند (حدود ۳۵۰۰ نفر) را به قتل برسانند.

در سال ۳۰۲ میلادی، در دوران حکومت تیرداد پادشاه ارمنستان، مسیحیت در این کشور دین رسمی و همگانی شد.

مسیحیان  ارمنی که خاطره شهادت تادئوس و "ساندوخت" را نسل به نسل حفظ کرده بودند در محل شهادت حواریون حضرت مسیح، نمازخانه کوچکی ساخته و بعدها به جای این نمازخانه در قرن هفتم میلادی کلیسایی بزرگ و مجلل بنا کردند.

بنابر عقیده ارامنه کلیسای طاطائوس اولین کلیسایی است که به دستور مبشرین و حواریون مسیح در دنیا ساخته شده و چون از نظر مذهبی شهادت بزرگترین سعادت برای بشر دانسته شده، هر ساله در روزهای آخر تیر ماه و هفته‌های اول مرداد ماه که مصادف با قتل تادئوس مقدس و پیروان اوست در قره‌کلیسا مراسم خاصی بر پا می‌شود.

 

در این مراسم ارامنه از نقاط مختلف جهان از جمله ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورها نیز شرکت می‌کنند. ارامنه ایران و جهان در این مراسم با اعمالی همچون راز و نیاز به درگاه خداوند، قربانی کردن و غسل تعمید نوزادان خود در قالب مراسم باداراک یا عشای ربانی این روز را گرامی می‌دارند.


 

telegram.me/araxnews

a
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0