صفحه اصلی | ایرانیان ارمنی | "آندرانیک خچومیان" با ترجمه‌های تازه‌اش

"آندرانیک خچومیان" با ترجمه‌های تازه‌اش

برحسب
"آندرانیک خچومیان" با ترجمه‌های تازه‌اش

این مترجم نام آشناي ارمني که پیش‌تر موفق به دریافت نشان "کانتق" از کشور ارمنستان شده است، از ترجمه چندین کتاب در حوزه ادبیات خبر داد.

وي در گفتگو با ایسنا گفت: "رویای سنگ" نوشته نویسنده آذری‌زبانی که موفق به دریافت جایزه نوبل صلح جهانی شده (اکرام آلیس لی)  یکی از این کتاب‌هاست که قرار است از سوی انتشارات "کوله‌پشتی" راهی بازار شود.

او افزود: "رویای سنگ" داستان بازیگر معروف تئاتر #آذربایجان است که یک روز می‌بیند یک‌سری اراذل پیرمردی #ارمنی را اذیت می‌کنند و او را در حوضی  می‌اندازند. او در دفاع از پیرمرد، در برابر اراذل می‌ایستد و در نهایت درگیری بین او و اراذل پیش می‌آید؛ درگیری‌ای که نتیجه‌اش  به کما رفتن این بازیگر است. او در کما به نقل خاطرات خود از زادگاهش با تمی‌ شاعرانه می‌پردازد.

"خچومیان" اظهار کرد: "کتاب "عالیجناب مفلس" نوشته "هاکوپ بارونیان" از دیگر آثار ترجمه‌ای است که قرار است توسط انتشارات کوله‌پشتی راهی بازار شود. "عالیجناب مفلس" که ماجرای آن در صد سال پیش رخ می‌دهد، درباره آدم پولداری است که به قصد ازدواج از شهرستانی به استانبول (ترکیه) می‌آید ولی دست بر قضا مورد سوء استفاده اقشار مختلف قرار می‌گیرد و از آمدن خود پشیمان می‌شود.

"گرگ تنها" اثر "آشوت آقابابیان" که به ماجراهایی در زمینه موشک‌های بالستیک شوروی سابق می‌پردازد، از دیگر آثار ترجمه‌ای "خچومیان" است که ناشرش هنوز مشخص نشده است.

نمایشنامه "چگونه می‌توان مجرد را متاهل کرد" نوشته "کازینه اُدیکنیان" نیز توسط او ترجمه شده است. این اثر قرار است توسط نشر مروارید راهی بازار شود.

"خچومیان" در حوزه ادبیات کودکان  نیز کتاب فانتزی "غمگین‌ترین و شادترین چهل‌پای دنیا" نوشته "ساموئل گوسیان" را ترجمه کرده است. این کتاب درباره چهل‌پایی است که می‌خواهد به جشن تولد دوستش در برکه‌ای دیگر برود اما در این بین ماجرایی برایش رخ می‌دهد...

کتاب "غمگین‌ترین و شادترین چهل‌پای دنیا" چهارمین اثر ترجمه‌ای این مترجم برای کودکان است.

"آندرانیک خچومیان"، عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است که اوایل سال جاری به پاس تلاش هايش در معرفي ادبيات ارمني به فارسي زبانان، موفق به دریافت نشان "کانتق" شد. این جایزه هر سال از سوی کانون نویسندگان ارمنستان با همکاری کلیسای اجمیازین مقدس به مترجمان برتر سال اهدا می‌شود.

 

به كانال خبري «آراكس نيوز» بپيونديد:  

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0