صفحه اصلی | ايران | راست و دروغ خبرگزاری "فارس" و منافع ملی کشور / یا پرونده سازی!

راست و دروغ خبرگزاری "فارس" و منافع ملی کشور / یا پرونده سازی!

برحسب
راست و دروغ خبرگزاری "فارس" و منافع ملی کشور /  یا پرونده سازی!

روز جمعه 15 شهریور ماه، خبرگزاری "فارس" مبادرت به انتشار گزارشی تحت عنوان "شفا گرفتن جوان مسیحی و مسلمان شدن 23 ارمنی" نمود که ما نیز در راستای رسالت مطبوعاتی خود، توضیحاتی درباره این خبر داده و نویسندگان آن را به هوشیاری دعوت کردیم.

در مطلب منتشر شده از سوی "آراکس نیوز" آمده بود:

«خبرگزاری "فارس" اقدام به نشر پر آب و تاب خبری تحت عنوان "شفا گرفتن جوان مسیحی و مسلمان شدن 23 ارمنی" نمود که ضمن به بازی گرفتن احساسات و تعصبات دینی جامعه بزرگ ایران، جامعه کوچک ارمنیان کشور را نیز با چالش رو به رو کرد. چالشی که آنان را از یک سو در برابر احترام به جامعه بزرگ ایران و باورهای دینی آن و از سوی دیگر در برابر عکس‌العمل در مقابل این نوع دروغ ‌پراکنی‌ها قرار می‌دهد که شاید از نظر نویسنده آن صرفاً حرفی بود که گفته شد و رفت تا سال دیگر...

کنار هم چیدن یک اسم اروپایی مثل "رابرت" و دو نام ارمنی همچون "آبراهام" و "وارتوش" چیزی را ثابت نمی‌کند و نویسنده این قصه نیز که به این امر واقف است برای نجات خود جمله‌ای به خورد خواننده می‌دهد "محدودیت‌های این خانواده مسلمان شده و 20 جوان ارمنی اجازه تصویربرداری را نمی‌دهد و ما می‌مانیم و حلاوت قصه‌ای که می‌شنویم"، که شاید داستانش کمی هم هیجانی شود و کسی به دنبال کشف واقعیت نرود. و بالاخره برای بالا بردن حس رضایت خوانندگان هم‌کیش برای "مسلمان شدگان" داستان خود وظیفه‌ای نیز تحت عنوان نذر می‌تراشد "اینکه هر سال دو ارمنی را مسلمان" خواهند کرد».

در ادامه مطلب "آراکس" می‌خوانیم:

«این که خبرگزاری "فارس" واقعاً با نشر چنین خبر کذبی به دنبال چه اهدافی است برای ما کاملاً نامشخص است. اما در هر حال ما وظیفه خود می‌دانیم یادآور شویم، چنان که بر آگاهان امر نیز پنهان نیست، انتشار چنین "اخباری"، حتی اگر از "الف" تا "ی" آن حقیقت محض باشد (که نیست) جز فراهم ساختن فرصت‌های ناب برای دشمنان و وارد کردن صدمات جبران ناپذیر به اعتبار کشور در عرصه جهانی، به ویژه آن که هر از گاهی نهادهای بین‌المللی از آزار اقلیت‌های دینی در ایران دم می‌زنند، نتیجه‌ای نخواهد داشت».

برای مطالعه متن کامل به اینجا رجوع شود.

در مطلب منتشره، ما تلاش نمودیم به صورت کلی و "بدون وارد شدن به مباحث دینی و مذهبی"، عواقب انتشار اینگونه اخبار را در کمترین سطور و به صورت تیتروار به نگارنده و مسئولان این خبرگزاری یادآور شویم.

اما متاسفانه دیروز (3 مهر 98) این خبرگزاری بدون آوردن توضیحات "آراکس نیوز" در تاریخ 16 شهریور ماه، و نیز نامه اعتراضیه مورخ 21 شهریور ماه شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران، مبادرت به انتشار جوابیه‌ای تحت عنوان "گزارش مسلمان شدن جوان ارمنی کاملا مستند و با اسامی مستعار است" نموده، و نکاتی را مطرح می‌نماید که نشان می‌دهد نگارنده هنوز نتوانسته علت واکنش‌ها و پیامدهای مربوطه را دریافت کند.

خبرگزاری "فارس"  با انتشار جملاتی از قبیل، انتشار این گزارش در راستای نمایش پیوندهای عمیق عاطفی میان پیروان ادیان مختلف کشور بوده است..." و اینکه "چنین گزارشی، هرگز با هدف جریحه‌دار کردن احساسات پاک ارامنه هم‌وطن نبوده است..." در اقدامی تعجب برانگیز، پاسخ اعتراضیه جامعه ارامنه به این خبر را "قضاوت‌هایی بر مبنای اطلاعات ناقص و غیرواقعی، که  بیشتر سبب تحریک احساسات پاک ارامنه عزیز خواهد بود". قلمداد کرده است!

ما پیشتر گفته‌ایم و بار دیگر تکرار می‌کنیم:

«این که خبرگزاری "فارس" واقعاً با نشر چنین خبر کذبی به دنبال چه اهدافی است برای ما کاملاً نامشخص است. اما در هر حال ما وظیفه خود می‌دانیم یادآور شویم، چنان که بر آگاهان امر نیز پنهان نیست، انتشار چنین "اخباری"، حتی اگر از "الف" تا "ی" آن حقیقت محض باشد جز فراهم ساختن فرصت‌های ناب برای دشمنان و وارد کردن صدمات جبران‌ناپذیر به اعتبار کشور در عرصه جهانی، به ویژه آن که هر از گاهی نهادهای بین‌المللی از آزار اقلیت‌های دینی در ایران دم می‌زنند، نتیجه ای نخواهد داشت».

مجدداً تاکید می‌کنیم که:

انتشار اینگونه مطالب که جز رنجش و تحریک اعتقادات اقلیت‌ها ثمر دیگری نداشته و ندارد، عملی است ناپسند و بر خلاف مصالح و منافع ملی کشور.

و بالاخره توصیه می‌کنیم:

بیایید ضمن حفظ هوشیاری و احترام به اعتقادات و باورهای فرهنگی تمام ادیان و فِرَق و دوری جستن از انتشار و طرح موضوعات شبهه‌برانگیز و کذب و حرمت نهادن به اعتقادات و ارزش‌های اقوام ایران زمین، سرزمینی که خون فرزندانش جدای از تعلقات دینی و مذهبی، حافظ استقلال، امنیت و تمامیت ارضی آن بوده، و در راستای حفظ منافع ملی کشور گام برداریم.

ما معتقدیم بهترین "دادگاه و مرجع قضایی" در مسائلی از این قبیل، وجدان آدمی است و دوری جستن از ایجاد "پرونده‌هایی" از این نوع.

در پایان، بار دیگر خواست قلبی خود که تاکنون محقق نشده است را تکرار می‌کنیم:

امید آن که همین چند خط کفایت کند و از این پس شاهد نشر چنین "خبرهای داغی" نباشیم.

 

       

telegram.me/araxnews

 

 

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0