صفحه اصلی | ايران | کتاب "مساله آرتساخ (قراباغ)"، به کوشش "ایساک یونانسیان"، منتشر شد

کتاب "مساله آرتساخ (قراباغ)"، به کوشش "ایساک یونانسیان"، منتشر شد

برحسب
کتاب "مساله آرتساخ (قراباغ)"، به کوشش "ایساک یونانسیان"، منتشر شد

کتاب "مساله آرتساخ (قراباغ)"، به کوشش "ایساک یونانسیان"، پژوهشگر مسائل قفقاز و ترکیه، از سوی نشر "هزار" کرمان، در 1500 نسخه و 399 صفحه، به صورت رنگی، به چاپ رسید.
نویسنده، این کتاب را در ده فصل و به صورت مجموعه مقالات مستند تاریخی که از سوی او و برخی مورخان و کارشناسان ارمنی و ایرانی، نگاشته شده اند، تقسیم بندی کرده است.
تاریخ ارمنستان، تاریخ جمهوری آرتساخ (قراباغ)، تاریخ منطقه نخجوان، روند شکل گیری جمهوری آذربایجان، ریشه های درگیری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان، جنگ قراباغ و وقایعی نظیر حادثه مربوط به "خوجالی" و نقش ترکیه در آن و سیاست های ارمنی ستیزی مقامات جمهوری آذربایجان، از نکات بارز و برجسته این کتاب محسوب می شوند. بررسی منابع ایرانی، اسلامی و عثمانی، در باب تعلق قراباغ به ارمنستان که به صورت نوشته ها و نقشه های تاریخی، توصیف شده اند، دیگر مطالب مهم کتاب را تشکیل می دهند.

نگارنده، در فصل های پایانی این کتاب، علاوه بر موارد ذکر شده، به بررسی درگیری های حل نشده ای نیز می پردازد که به صورت یک جنگ رسانه ای، در قالب تاریخ سازی و هویت سازی تصنعی، از سوی جمهوری آذربایجان، در منطقه، در جریان هستند و اعمال می گردند. از نظر نویسنده، این موارد حل نشده، باعث شده اند که امروزه، با وجود بیش از 1600 ابنیه، سنگ نوشته، کتیبه، کلیسا، چلیپا سنگ (صلیب سنگی) و آرامستان مسیحی ارمنی ثبت شده در منطقه قراباغ، وجود تعداد زیادی نقشه های تاریخی، نوشته های تاریخدانان مشهور و حاکمیت چند صد ساله ایران بر منطقه قفقاز، مقامات و تاریخدانان جمهوری آذربایجان، با صرف هزینه های میلیاردی، دست به تحریف های تاریخی گسترده بزنند و کلیه شواهد، مدارک و نقشه های تاریخی بجا مانده از تاریخ نگاران و جغرافیدانان مشهور ایرانی، روسی، اروپایی و ارمنی، در خصوص تاریخ ایران، ارمنستان و قراباغ را وارونه جلوه دهند.
نویسنده، امیدوار است که این کتاب، گوشه هایی از حقایق و تاریخ منطقه قفقاز را روشن سازد و گامی جهت جلوگیری از تحریف تاریخ کشورهای باستانی، مانند ایران و ارمنستان، باشد.
در این کتاب، مقالاتی از دکتر "کارن خانلری"، "شاهن هوسپیان"، "روبن گالیچیان"، "آنوشیک ملکی"، "هایک دمویان" و "روبرت مارکاریان"، به همراه مقالاتی از "ایساک یونانسیان"، با استفاده از نوشته های دکتر "عنایت الله رضا"، "کاوه بیات" و "تاتول هاکوپیان"، در قالب مقالاتی از فصلنامه فرهنگی، اجتماعی "پیمان"، مشاهد می شوند.

منبع: سایت موسسه ترجمه و تحقیق "هور" (با اندکی ویرایش)

به كانال خبري «آراكس نيوز» بپيونديد:

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0