صفحه اصلی | ايران | با پیگیری ها و اقدام به موقع پلیس ارومیه؛ ️حفارانی که به کلیسای تاریخی "مار سرکیس" تونل زده بودند دستگیر شدند

با پیگیری ها و اقدام به موقع پلیس ارومیه؛ ️حفارانی که به کلیسای تاریخی "مار سرکیس" تونل زده بودند دستگیر شدند

برحسب
با پیگیری ها و اقدام به موقع پلیس ارومیه؛ ️حفارانی که به کلیسای تاریخی "مار سرکیس" تونل زده بودند دستگیر شدند

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌غربی از دستگیری حفارانی خبر داد که در محله سنگر ارومیه در مجاورت کلیسای "مار سرکیس" اقدام به حفاری غیرمجاز کرده بودند.

سرهنگ بهزاد حجابی، با اشاره به نقش همیاران میراث فرهنگی در کشف تونل غیر مجاز در مجاورت کلیسای تاریخی "مار سرکیس"، به خبرنگار کردپرس گفت: در پی تعامل و همکاری اطلاعات محلی و با اشرافیت و رصد اطلاعاتی، 3 حفار غیرمجاز که در داخل منزل مخروبه یکی از حفاران واقع در محله سنگر ارومیه بصورت مخفیانه اقدام به حفر تونل منتهی به کلیسای تاریخی "مار سرکیس" می‌کردند، دستگیر شدند.

او افزود: این افراد جهت تحصیل اشیاء تاریخی تونل زنی کرده بودند اما با تلاش نیروهای یگان حفاظت استان و هماهنگی‌های انجام گرفته با کلانتری 15 ایثار شهرستان ارومیه طی عملیات هوشمندانه در محل حفاری دستگیر شدند.

قابل ذکر است ورود به موقع پلیس در این مسائل از اهمیت زیادی برخوردار است، به خصوص که دولت نیز اهتمام ویژه‌ای نسبت به حفظ آثار تاریخی اقلیت‌های دینی در کشور دارد.

 

این در حالی است که این گونه سرقت‌ها بیشتر در ابنیه تاریخی مذهبی ارمنیان، آشوریان و یونانی‌ها در ترکیه در سده‌های اخیر رایج بوده که در آن سارقان در پی منافع و دولت نیز به دنبال پاکسازی ردپای ملت‌های کهن منطقه از سرزمین چند هزار ساله آنان است.


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0