صفحه اصلی | ايران | آتش سوزی در محوطه کلیسای "مریم مقدس" ارامنه در همدان

آتش سوزی در محوطه کلیسای "مریم مقدس" ارامنه در همدان

برحسب
آتش سوزی در محوطه کلیسای "مریم مقدس" ارامنه در همدان

خوشبختانه به بنای اصلی این کلیسای تاریخی آسیبی نرسیده است

در دقایق اولیه دیروز جمعه 23 خرداد ماه، محوطه کلیسای "مریم مقدس" ارامنه در همدان طعمه حریق شد.

"محمدامین عقیلی"، کارشناس روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان با اشاره به حجم گسترده آتش سوزی در محوطه کلیسای "مریم مقدس"، گفت: حجم آتش سوزی دیشب در محوطه کلیسا زیاد بود اما آسیبی به بافت تاریخی کلیسا نرسیده است.

عقیلی افزود: آتش سوزی ۱۴ دقیقه بامداد جمعه ۲۳ خردادماه به آتش نشانی اعلام شد و اکیپ‌های عملیاتی از دو ایستگاه بلافاصله در محل حضور یافته و به اطفای حریق پرداختند.

وی خاطرنشان کرد: اگر حضور به موقع اکیپ آتش نشانی نبود گسترش آتش سوزی بیشتر می‌شد و احتمال آسیب به بافت تاریخی محوطه هگمتانه و تأسیسات موجود در آن نیز وجود داشت.

عقیلی این اتفاق را به علت آتش سوزی پوشش علف های هرز اطراف این کلیسا که در ضلع شرقی تپه باستانی هگمتانه واقع شده است، دانست و افزود: احتمالا بی احتیاطی رهگذران علت این آتش سوزی بوده که البته ایجاد آتش سوزی علف هرز در این منطقه بارها در جلسات مشترک سازمان آتش نشانی با میراث فرهنگی مطرح شده است.

وی اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی این محوطه تاریخی باید تمهیدات لازم را بیندیشد که مانع رشد علف‌های هرز شوند وگرنه پس از رشد پوشش گیاهی آتش سوزی ناگزیر است.

یادآور می‌گردد؛ ساخت کلیسای "مریم مقدس" در سال 1676 میلادی / 1055 شمسی به پایان رسیده و از آثار دوره صفوی همدان می‌باشد که در خیابان اکباتان، ضلع شمال شرقی تپه هگمتانه در محله سابق ارمنیان واقع شده است. این اثر تاریخی که اولین کلیسای ارامنه در همدان می‌باشد، در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۳۷ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قابل ذکر است، اکثر رسانه‌های داخلی تاریخ ساخت این اثر را اشتباهاً به دوره قاجار نسبت داده‌اند.

telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0