صفحه اصلی | ايران | آرامستان های تاریخی دولاب ساماندهی می‌شوند

آرامستان های تاریخی دولاب ساماندهی می‌شوند

برحسب
آرامستان های تاریخی دولاب ساماندهی می‌شوند

جلسه مستندنگاری و ساماندهی آرامستان های تاریخی دولاب (ارامنه گریگوری، ارامنه کاتولیک و آشوریان) با حضور مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، شهردار منطقه 14، رؤسای کلیساهای ارامنه کاتولیک، انجیلی آشوری، ارامنه گریگوری، کاتولیک لاتین و ... برگزار شد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که سازمان نوسازی شهر تهران به منظور حفاظت فعال از فضای ارزشمند تاریخی و فرهنگی این محدوده اقدام به مستندنگاری سه آرامستان ارامنه گریگوری، ارامنه کاتولیک و آشوریان نموده است، از مدعوین جلسه درخواست کرد تا هماهنگی لازم برای مستندنگاری از دو آرامستان باقی مانده از این مجموعه صورت گیرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که آرامستان های تاریخی دولاب از عناصر مهم هویتی شهر تهران هستند، اظهار داشت: در صورت اتمام پروژه مستندنگاری این مجموعه، کتاب آن در زمان کوتاه به چاپ خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به ضرورت توجه به فضای مشترک 5 آرامستان این مجموعه، از تدوین طرح میدانگاه پیاده برای ایجاد جذابیت در این فضا و استفاده محله و مراجعه کنندگان خبر داد و خطاب به مدعوین جلسه گفت: این پروژه یک پروژه میان سازمانی است که امیدواریم در جلسه ای با حضور شهردار محترم تهران، نظرات شما را اخذ نماییم تا امکان اجرای این پروژه در سال جاری فراهم شود.

رضا عباسی، شهردار منطقه 14 نیز با بیان این که نگاه شهردار محترم تهران به بحث اقلیت‌ها، فرصت‌ها، حقوق اجتماعی و شهروندی که دارند فراملی است، خاطرنشان کرد: ایشان شخصاً پیگیر هستند که در مناطق و محله‌های مختلف تهران اگر موضوعاتی هست که مرتبط با اقلیت‌هاست، متناسب با حقوق اجتماعی آنها و قائده و قوانینی که خود آن ها به آن قائل هستند پیگیری شود.

شهردار منطقه 14 با اشاره به رها شدگی مجموعه آرامستان‌های اقلیت‌های مذهبی در این منطقه طی سالیان گذشته، از همسو کردن ارگان‌های مختلف، افراد تأثیرگذار، مسئولین مرتبط، شوراهای خلیفه‌گری و ... برای کمک در حفظ این مجموعه خبر داد و از حاضرین جلسه درخواست کرد که برای تسریع این مهم همکاری نمایند.

عباسی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی به سایر افراد تأثیرگذار در این فرآیند، اظهار داشت: فضای کنونی مجموعه در شأن ادیان نیست و چنانچه آرامستان‌های تاریخی مذکور ساماندهی شود، دستاوردهای اجتماعی، زیست محیطی، مالی و ... برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.

اسقف "سرکیس داویدیان"، رهبر دینی ارامنه کاتولیک ایران نیز در این جلسه ضمن اشاره به تجربیات خود به عنوان عضو کمیته ساماندهی و مرمت قبرستان‌ها در کشور لبنان، از برنامه سازمان نوسازی شهر تهران برای ساماندهی آرامستان‌ها ابراز خرسندی کرد و یادآور شد: آرامستان متعلق به ارامنه کاتولیک در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برد و افراد متعددی در چند سال اخیر آنجا را جایگاه کسب و کار نموده و برای خود شغل‌هایی از قبیل مکانیکی و تعمیر خودرو ایجاد کرده‌اند.

اسقف داویدیان ابراز امیدواری کرد که با برنامه ساماندهی آرامستان‌ها، هر چه سریعتر مشکلات پایان یافته و بتوان همچون گذشته مناسک دینی و روحانی را برای افرادی که در این آرامستان‌ها آرمیده‌اند به جا آورد و به آن‌ها ادای احترام کرد.

اولویت بندی اقدامات اجرایی، توجه به مباحث آتش سوزی و حریق در آرامستان‌ها، برنامه‌ریزی جهت اجرای طرح‌های کوتاه مدت و میان مدت، توجه به سرعت تخریب بناها و قبور، ارتقاء فرهنگ عمومی همسایگان مجاور برای پرهیز از ریختن زباله در آرامستان، حفظ ارزش‌های تاریخی و معماری و ... از جمله مهمترین مواردی بود که در این جلسه از سوی مدعوین مطرح شد و مورد تبادل نظر قرار گرفت.

در این جلسه همچنین گزارشی جامع از مستندنگاری آرامستان‌های ارامنه گریگوری، ارامنه کاتولیک و آشوریان از سوی مهندسان مشاور معماری و شهرسازی آورث (دفتر توسعه محله‌ای ناحیه 2 منطقه 14) با شعار معروفیت، محبوبیت و مصونیت ارائه و در آن به مباحثی از جمله روش‌شناسی، مؤلفه‌های کلیدی و ابزارهای به کار رفته در مستندنگاری، برداشت‌های میدانی، نقشه‌برداری، پنل طراحی شده و بانک اطلاعاتی، آسیب‌ها، شناسایی مشاهیر و شخصیت‌های ممتاز، ارزش‌های معماری، زیبا شناختی و ... پرداخته شد.telegram.me/araxnews

  

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0