صفحه اصلی | جوامع ارمنی جهان | کدام کشور ورزش را سیاسی می‌کند؟ جمهوری آذربایجان یا آرتساخ

کدام کشور ورزش را سیاسی می‌کند؟ جمهوری آذربایجان یا آرتساخ

برحسب
کدام کشور ورزش را سیاسی می‌کند؟ جمهوری آذربایجان یا آرتساخ

در جریان دیدار دو تیم فوتبال "دودلانژ" (لوکزامبورگ) و "قره‌باغ" (جمهوری آذربایجان) در چارچوب رقابت های فوتبال لیگ قهرمانان اروپا که عصر روز 11 مهر ماه /3 اکتبر در لوکزامبورگ برگزار می‌شد، ورود یک پهباد کوچک کنترل از راه دور (کوادکوپتر) بر فراز زمین چمن ورزشگاه با پرچم جمهوری آرتساخ جنجال آفریده و باعث خشم هواداران و بازیکنان تیم جمهوری آذربایجان شد.     https://t.me/araxnews/12395

به دنبال ورود این کوادکوپتر چند تن از تماشاگران به داخل زمین ریختند و موجب توقف مسابقه شدند. از سویی بازیکنان "قره‌باغ" هم با هدف به زیر کشیدن پرچم جمهوری  آرتساخ ( قره‌ باغ) اقدام به زدن شوت‌های هوایی کردند که البته نه در نشانه‌گیری و نه در قدرت نتوانستند به هدف خود برسند. پس از این اتفاق، بیش از نیم ساعت بازی متوقف شد.

فدراسیون فوتبال جمهوری آذربایجان در این رابطه به یوفا شکایت برده و آن را حرکتی در جهت سیاسی کردن ورزش دانسته است. این در حالی است که سردمداران باکو با انتخاب نام یک کشور ثالث برای تیم ساختگی خود و هزینه کردن میلیونها دلار برای به خدمت گرفتن فوتبالیست های گرانقیمت خارجی و در صدر نگاه داشتن این تیم به هر قیمت در لیگ فوتبال آن کشور، از همان بدو تشکیل این تیم، ورزش را به عرصه سیاست آورده بودند.

 مقامات باکو در راستای سیاسی کردن فوتبال، ازهمان بدو تاسیس این تیم اعلام کرده‌اند که "قره‌باغ" تیمی است تبعیدی که به دلیل اشغال (!) سرزمینشان نمی تواند در زمین خود بازی کند، عملاً فوتبال را ابزاری برای مقاصد سیاسی خود به کار بستند.

یادآور می‌گردد جمهوری باکو که با کمک ترکیه، انگلیس، روسیه تزاری و شوروی منطقه قره باغ کوهستانی را در آغاز دهه دوم قرن بیستم به اشغال خود در آورده بود، پس از فروپاشی شوروی در برابر مبارزه آزادیخواهی ارامنه آرتساخ تن به شکست داده و مجبور به عقب نشینی شد و در سال 1994 با طرف ارمنی قرارداد آتش‌بس امضا نمود اما با این حال از ادعای استعماری خود دست نکشیده و در آرزوی اشغال مجدد آن به انحا روشها چنگ می‌اندازد.

 

جالب است بدانید سن جمهوری آذربایجان کمتر از جوانترین کلیسای ساخته شده در جمهوری آرتساخ (قره‌باغ)  است.


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0