صفحه اصلی | جوامع ارمنی جهان | بازدید مسئول امور ارامنه دیاسپورا از مرکز آموزشی "ملکونیان" در قبرس

بازدید مسئول امور ارامنه دیاسپورا از مرکز آموزشی "ملکونیان" در قبرس

برحسب
بازدید مسئول امور ارامنه دیاسپورا از مرکز آموزشی "ملکونیان" در قبرس

سینانیان: باعث تاسف است که راهروها و کلاس‌های این مرکز آموزشی از سال 2005 خالی است

"زاره سینانیان"، مسئول امور ارامنه دیاسپورا که مستقیماً تحت نظارت نخست وزیر ارمنستان خدمت می‌کند، در آخرین روز از سفر کاری خود به قبرس دیروز 31 آگوست/9 شهریور از مرکز آموزشی "ملکونیان" بازدید نموده و با وضعیت فعلی بزرگترین مرکز آموزشی ارامنه در خارج از ارمنستان، که طی دهه‌ها یکی از پایگاه‌های حفظ هویت ملی ارمنیان بوده آشنا شد.

"سینانیان" در حین بازدید از این مرکز گفت: "هر قدر بزرگی، عظمت و شکوه این نهاد آموزشی مایع مباهات و تاثیرگذار بود به همان میزان نیز تهی بودن آن تلخ و غمبار می‌نمود. حتی برای لحظه‌ای رویای حضور شاگردان ما را در خود غوطه‌ور ساخت".

وی افزود: "باعث تاسف است که راهروها و کلاس‌های این مرکز آموزشی از سال 2005 خالی است و همه نفس ها را در سینه حبس کرده و در انتظار باز شدن گره از کار این نهاد نشسته‌اند".

یادآور می‌شود، "مرکز آموزشی ملکونیان" در سال 1924 توسط برادران ملکونیان با هدف حفظ هویت ملی و آموزش بازماندگان نسل‌کشی ارمنیان بنا شد و طی 78 سال خدمات شایانی به ارامنه دیاسپورا ارائه نمود.

این مرکز در سال 2005 با تصمیم نابخردانه و منفعت‌طلبانه رهبری "انجمن کل خیریه ارامنه" خصوصاً شخص "برج ستراکیان" رئیس این انجمن که ساکن آمریکاست تعطیل شد تا مقدمات فروش مایملک چند ده میلیون دلاری این مرکز آموزشی فراهم گردد، با این حال اعتراضات ارامنه از یک سو و عدم موافقت دولت قبرس با فروش این مرکز آموزشی از سوی دیگر مانع از رسیدن رهبری "انجمن خیریه" به اهداف ضد ملی شد و همچنان این مشکل باقی است.

شایان ذکر است که تابستان امسال (5 جولای/14 تیر) نیز همزمان با سفر "آرارات میرزوئیان"، رئیس مجلس ملی ارمنستان به قبرس صدها تن از ارامنه این کشور ضمن برپایی تظاهراتی در شهر نیکوزیا، به عملکرد "برج ستراکیان"، در به تعطیلی کشاندن چندین ساله مجموعه آموزشی ارامنه "ملکونیان" اعتراض کرده و با در دست داشن پلاکاردها و نوشته‌هایی و همچنین سر دادن شعارهایی از جمله اینکه "این مرکز آموزشی متعلق به کل ارامنه جهان و ارامنه قبرس می‌باشد و نه مایملک شخصی"، سیاست و عملکرد "برج ستراکیان" را شدیدآً مورد انتقاد قرار دادند.

 

 

telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0