صفحه اصلی | جوامع ارمنی جهان | یک دانشجوي ارمني و دوستش به خاطر پاشيدن رنگ بر روي سفير تركيه در فرانسه به دادگاه فراخوانده شدند

یک دانشجوي ارمني و دوستش به خاطر پاشيدن رنگ بر روي سفير تركيه در فرانسه به دادگاه فراخوانده شدند

برحسب
یک دانشجوي ارمني و دوستش به خاطر پاشيدن رنگ بر روي سفير تركيه در فرانسه به دادگاه فراخوانده شدند

در سال 2015 مصادف با يكصدمين سالگرد نسل‌كشي ارمنيان، "حاكه اكيل"، سفير تركيه راهي دانشگاه "دكارت" پاريس شد تا براي دانشجويان اين دانشگاه سخنراني كند. در جريان سخنراني يك دانشجوي ارمني در واكنش به سخنان تبليغ‌گونه سفير كه در راستاي سياست تحريف دولت متبوعش دال بر وارونه جلوه دادن حقايق نسل‌كشي ارمنيان ايراد مي‌شد،  با ريختن آب قرمز رنگ بر روي وي اعتراض خود را نسبت به او نشان داد.

با گذشت دو سال از اين روي داد، كار رسيدگي به پرونده قضايي عليه اين دانشجو و دوستش كه از جريان رنگ پاشي فيلم‌برداري مي‌كرد همچنان ادامه دارد.

"يقيشه كوريزيان"، يكي از اعضاي گروه حامي اين دو دانشجوي ارمني در گفتگو با يك سايت خبري ارمني گفت: "اين واقعه هم زمان با برگزاري جشن عيد پاك بود. آب قرمزي هم كه بر روي سفير پاشيده شد در حقيقت رنگي بود كه براي رنگ آميزي تخم مرغ‌هاي عيد پاك آمده شده بود. در زمان پاشيدن رنگ بر روی سفیر، این دانشجوي ارمني فرياد سر داده بود؛ "عدالت براي ارمنيان"، "تركيه كشوري فاشيستي است".

"كوريزيان" اتفاقات بعد از اين واقعه را اين گونه توضيح داد: "اين دانشجو را براي دو روز بازداشت كردند و به نظر مي‌رسيد كه اين جريان بدين وسيله مختومه مي‌گرديد، اما چند ماه بعد سفارت تركيه در فرانسه عليه اين  دانشجوي ارمني تبار و دوستش اعلام شكايت كرد".

در ادامه "يقيشه كوريزيان" در باره روند حقوقي اين پرونده اظهار داشت: "يكي از بهترين وكلاي فرانسه وكالت اين پرونده را برعهده دارد. وكيل پرونده به ما گفته است، دولت فرانسه نبايد اين پرونده را پي‌گيري كند زيرا آن به لحاظ سياسي پيآمد مثبتی به همراه نخواهد داشت و ارمنيان فرانسه را آزرده خاطر خواهد ساخت، اما به دلايل غيرقابل درك دولت فرانسه تصميم به ادامه پيگيري قضایي اين پرونده گرفت".

به گفته اين عضو گروه حامي دانشجويان، شمار زيادي از حقوق‌دانان و وكلاي ترك، كرد، علوي با تماس با آنان، حمايت خود را از اين دو دانشجو اعلام كرده اند.

از سویی "آرسن شاكاريان"، يكي از هم رزمان "ميساك مانوشيان"، مبارز ارمني تبار و قهرمان ملي فرانسه نيز زير اعلاميه حمايت از اين دانشجويان امضاء كرده است.

"ميساك مانوشيان" در جنگ جهاني دوم و در جريان اشغال فرانسه از سوي آلمان نازي با تشكيل گرو پارتيزاني سالها عليه اشغالگران جنگيد و سرانجام دستگير و تيرباران شد.

به گفته وكيل دانشجويان، احتمالاً آنان محكوم به پرداخت جريمه نقدي و يا جبس تا حداكثر 3 سال محكوم خواهند شد. به گفته وكيل با در نظر گرفتن اينكه اين دانشجويان تنها مبادرت به پاشيدن آب رنگي كرده و آسيبي به شخص وارد نكاند احتمالاً دادگاه حكم سبكي را عليه آنان صادر خواهد كرد. 

زمان برگزاري جلسه دادگاه اين دانشجويان، 7 مارس (17 اسفند) تعيين شده است.

 

به كانال خبري «آراكس نيوز» بپيونديد:

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

 

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0