صفحه اصلی | جمهوری آذربايجان | کمک مالی آمریکا به جمهوری آذربایجان برای مقابله با "تهدیدات ایران"

کمک مالی آمریکا به جمهوری آذربایجان برای مقابله با "تهدیدات ایران"

برحسب
کمک مالی آمریکا به جمهوری آذربایجان برای مقابله با "تهدیدات ایران"

میزان کمک‌های مالی واشنگتن به جمهوری آذربایجان در قیاس با دو سال اخیر به طور قابل توجه‌ای افزایش یافته است

روزنامه "ینی مساوات"، چاپ باکو در باره اختصاص کمک مالی بیش از یکصد میلیون دلاری آمریکا برای جمهوری آذربایجان خبر داد و نوشت: بخشی از این بودجه برای تقویت حفاظت مرزهای جنوبی جمهوری آذربایجان استفاده می‌شود.

روزنامه ینی مساوات روز جمعه، 4 مرداد ماه، در گزارشی نوشت: "بخشی از این کمک مالی ۱۰۱ میلیون و ۵۱۵ هزار دلاری برای تقویت حفاظت مرزهای جنوبی جمهوری آذربایجان از جمله امور ساخت و ساز، نصب دستگاههای الکترونیکی، مخابراتی، فن آوری‌های ردیابی و وسایل نقلیه استفاده می‌شود و بخش دیگری از این بودجه نیز برای مسایل امنیتی در دریای خزر و نیز توسعه حقوق بشر در جمهوری آذربایجان هزنیه می‌شود".

"ینی مساوات" با اشاره به این که کمک مالی آمریکا به جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۸٫۶ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۹ نیز ۴۲٫۹ میلیون دلار بوده است، یادآور شده است: کمک‌های مالی واشنگتن به جمهوری آذربایجان تا سه سال پیش بیشتر از ۳ میلیون دلار نبوده، در حالی که در دو سال اخیر میزان این کمک‌ها به طور قابل توجه‌ای افزایش یافته است.

از سوی دیگر کمک مالی آمریکا برای ارمنستان در سال ۲۰۱۸ میلادی ۴٫۲ میلیون دلار، در سال ۲۰۱۹ ، ۲٫۸ میلیون دلار بوده و برای سال ۲۰۲۰ نیز ۲٫۱ میلیون دلار پیش بینی شده است.

بنا بر این گزارش، آمریکا برای جمهوری آذربایجان در مقایسه با سایر کشورها بودجه قابل توجه ای اختصاص داده و در مصوبه رییس جمهوری آمریکا جوانب هزینه این بودجه نیز مشخص شده است.

"ینی مساوات" به نقل از "راسم موسی بیک‌اف"، نماینده مجلس ملی جمهوری آذربایجان می‌نویسد: "این کمک مالی آمریکا هیچ ربطی به مناقشه میان جمهوری آذربایجان و  ارمنستان ندارد و در قالب طرح امنیتی "سپر کاسپین" (Caspian Guard) علاوه بر جمهوری آذربایجان برای قزاقستان نیز اختصاص یافته است".

موسی بیک‌اف می‌افزاید: "این طرح امنیتی شامل تقویت امنیت جمهوری آذربایجان و قزاقستان، جلوگیری از تهدیدات تروریستی، تجارت انسان و قاچاق مواد مخدر می‌شود".

 وی افزود: "آمریکا در قالب این طرح امنیتی در زمینه آموزش نیروی مرزبانی در جنوب جمهوری آذربایجان، نصب رادار و دستگاههای کنترل کمک کرده و علاوه بر آن یک فروند ناو مجهز به دستگاههای شناسایی مواد و تجهیزات رادیوآکتیو و شیمیایی نیز به جمهوری آذرربایجان تحویل داده است".

"ینی مساوات" به  نقل از "حکمت حاجی‌زاده"، کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان نیز نوشت: "کمک‌های مالی دولت دونالد ترامپ برای جمهوری آذربایجان بستگی به ایران دارد".

حاجی‌زاده معتقد است؛ آمریکا در شرایط افزایش تنش در مناسبات با  ایران، برای حفاظت هر چه بهتر از جمهوری آذربایجان تاکید دارد، چرا که واشنگتن منافع خاص خود را در جمهوری آذربایجان دارد.

وی تصریح  کرد: "حفاظت میادین  انرژی، زیر ساخت های نفتی در جمهوری آذربایجان در شرایط افزایش تنش در مناسبات با ایران برای غرب از اهمیت خاصی برخوردار است".

 

حاجی زاده گفت: "غرب بطور کلی نقض ثبات در جمهوری آذربایجان را مغایر با منافع خود می داند، چرا که در این کشور میلیاردها دلار سرمایه گذاری کرده و حاضر نیست تهدیدی برای این سرمایه گذاری ایجاد شود".


telegram.me/araxnews

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0