صفحه اصلی | جمهوری آذربايجان | براساس مقاله ینی مساوات چاپ باکو؛ جمهوری آذربایجان از شرکای اصلی اسرائیلی ها

براساس مقاله ینی مساوات چاپ باکو؛ جمهوری آذربایجان از شرکای اصلی اسرائیلی ها

برحسب
براساس مقاله ینی مساوات چاپ باکو؛ جمهوری آذربایجان از شرکای اصلی اسرائیلی ها

روزنامه ینی مساوات: (جمهوری) آذربایجان یکی از شرکای اصلی نظامی ـ سیاسی اسراییل در دنیاست و روابط میان دو طرف در بخش های مختلف در حال توسعه است.

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما روزنامه "ینی مساوات" چاپ باکو در تحلیلی درباره سفر ژنرال نجم الدین صادق اف، رییس ستاد مشترک جمهوری آذربایجان به اسرائیل، جمهوری آذربایجان را یکی از شرکای نظامی – سیاسی اصلی اسرائیل توصیف کرد.

روزنامه "ینی مساوات" نوشت: "ژنرال نجم الدین صادق اف، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح و معاون اول وزیر دفاع جمهوری آذربایجان روز 23 اکتبر به دعوت همتای اسراییلی اش "گادی آیزنکوت" عازم تل آویو شد. ژنرال نجم الدین صادق اف با آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع (جنگ) اسراییل و سایر مقامات رسمی دیدار و از صنایع نظامی اسراییل دیدن خواهد کرد. "

ینی مساوات افزود: "یک ماه قبل، اویگدور لیبرمن ، وزیر دفاع (جنگ) اسراییل در سفری پنج روزه طی سیزدهم تا نوزدهم سپتامبر در جمهوری آذربایجان به سر برد و با رهبران سیاسی و نظامی جمهوری آذربایجان دیدار کرد. از جمله، او با الهام علی اف ، رییس جمهوری آذربایجان چند ساعت پشت درهای بسته گفتگو کرد.

لیبرمن سپس با وزرای دفاع، حالت های فوق العاده و امور خارجه و فرمانده نیروی مرزبانی جمهوری آذربایجان دیدار کرد. این نیز جالب توجه است که لیبرمن فقط یک روز در گرجستان مانده و سپس به باکو آمده بود. علاوه بر این، وزیر دفاع (جنگ) اسرائیل در قبرستان شهدای جمهوری آذربایجان، مزار آلبرت آگارونف، شهید یهودی و قهرمان ملی جمهوری آذربایجان را زیارت کرد و این نیز به طور ویژه ای موجب ناراحتی ارمنستان شده بود که این حرکت را پیامی از طرف اسراییل به ارمنستان ارزیابی کرده است.

اکثر تحلیل گران سیاسی، سفر چندروزه وزیر دفاع (جنگ) اسراییل به جمهوری آذربایجان را واقعه ای بی نظیر و نشانه آشکار حمایت سیاسی اسراییل از (جمهوری) آذربایجان ارزیابی کرده اند. طولانی شدن سفر لیبرمن و انجام مذاکرات در عالی ترین سطوح، ماهیت راهبردی مناسبت دو طرف را به نمایش گذاشت و به عنوان تاییدی ویژه بر توجه خاص اسراییل به تحولات منطقه و بخصوص تحولات اطراف (جمهوری) آذربایجان، در یادها ماند.

واقعیت این است که (جمهوری) آذربایجان یکی از شرکای اصلی نظامی – سیاسی اسراییل در دنیاست و روابط میان دو طرف در بخش های مختلف در حال توسعه است. مثلا اسراییل یکی از خریداران اصلی نفت (جمهوری) آذربایجان است. لیبرمن که از لابی های بزرگ جمهوری آذربایجان است، خودش بارها هم در مقام وزیر خارجه و هم در مقام رییس دفتر نخست وزیر اسراییل به باکو سفر کرده است.

اما، این برای نخستین بار بود که لیبرمن در مقام وزیر دفاع (جنگ) اسراییل به باکو سفر کرد و پنج روز در باکو ماند. اکنون نیز رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به اسراییل سفر کرده است. تردیدی نیست که این سفر به ارتقای بیشتر سطح همکاری فنی – نظامی دو طرف منجر خواهد شد و از جمله، افق های جدیدی را برای تولید مشترک پهپادهای با دقت بالا در جمهوری آذربایجان خواهد گشود و مهمتر از آن، روابط نظامی – سیاسی دو طرف موجب تقویت حمایت لابی متنفذ یهودی از جمهوری آذربایجان در مقیاس بین المللی خواهد شد. "

     

telegram.me/araxnews

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0