صفحه اصلی | جمهوری آذربايجان | سفر بی‌سابقه و پنج روزه وزیر دفاع اسرائیل به باکو

سفر بی‌سابقه و پنج روزه وزیر دفاع اسرائیل به باکو

برحسب
سفر بی‌سابقه و پنج روزه وزیر دفاع اسرائیل به باکو

 اسرائیل از تامین‌کنندگان اصلی تسلیحات پیشرفته جمهوری آذربایجان و از حامیان این کشور در جنگ علیه ارامنه قره‌باغ می‌باشد.

پایگاه خبری "ویرتوال آذ" امروز شنبه (24 شهریور) به نقل از وزارت دفاع رژیم تل‌آویو گزارش داد: "سفر "اویگدور لیبرمان"، وزیر دفاع اسرائیل و هیات همراه وی به جمهوری آذربایجان تا 17 سپتامبر (26 شهریور) ادامه خواهد داشت.

این منبع خبری با اشاره به اینکه "لیبرمان" سه روز دیگر هم در جمهوری آذربایجان به سر خواهد برد، آن را موردی بی‌سابقه عنوان کرده، افزود: "تا به حال وزیر دفاع هیچ کشوری سفر پنج روز انجام نداده است".

طبق این گزارش، سفر دراز مدت "لیبرمان" و مذاکرات انجام گرفته با مقامات ارشد سیاسی و نظامی جمهوری آذربایجان نشان دهنده جنبه راهبردی روابط باکو-تل‌آویو و توجه خاص اسرائیل به تحولات منطقه و رویدادهای ژئوپلتیک مربوط به جمهوری آذربایجان می باشد.

این منبع خبری، تل‌آویو را یکی از شرکای عمده نظامی و سیاسی باکو خوانده و افزود: "لیبرمان" پیشتر به عنوان وزیر خارجه و همچنین رییس دفتر نخست وزیر این رژیم بارها به باکو سفر کرده است ولی این برای نخستین بار است که به عنوان وزیر دفاع آن هم به مدت پنج روز به پایتخت جمهوری آذربایجان سفر کرده است".

بنا به این گزارش، این سفر با افزایش تنش در منطقه و ورود رویارویی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان به مرحله جدید، گسترش همکاری نظامی و سیاسی جمهوری آذربایجان و روسیه و نیز تعمیق بحران ایران مصادف است.

"ویرتوال آذ" می‌افزاید: مذاکرات لیبرمان با رهبری جمهوری آذربایجان در پشت درهای بسته برگزار می‌شود و بنا بر این تشریح نتایج این سفر فعلا زود هنگام است.

از سویی خبرگزاری رسمی "آذرتاج" جمهوری آذربایجان نیز از دیدار روز جمعه "لیبرمان" و هیات همراه با "نوروز محمداف" نخست وزیر جمهوری آذربایجان خبر داد.

در این دیدار "محمداف"، سفر "لیبرمان" و هیات همراه را برای گسترش روابط دوجانبه مهم عنوان کرده و افزوده است: "پس از استقلال جمهوری آذربایجان روابط خوبی میان طرفین برقرار شده و در حال حاضر نیز روابط باکو و تل‌آویو در سطح بالایی قرار دارد و دو طرف در حوزه‌های مختلف همکاری می‌کنند".

وی سفرهای متقابل مقامات بلند پایه دو کشور را مهم خواند و گفت: "هر دو طرف به توسعه روابط علاقمند هستند و گسترش روابط دوجانبه از لحاظ امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای نیز از اهمیت خاصی برخوردار است".

بنا به این گزارش، لیبرمان نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری آذربایجان گفت: "میان دو طرف روابط مستحکمی برقرار است و در توسعه این مناسبات حیدر علی‌اف رییس جمهور فقید آذربایجان نقش مهمی داشته است".

در این دیدار علاوه بر حوزه نظامی، مقامات دو طرف در باره توسعه روابط و مبادله تجربه در عرصه‌های کشاورزی و گردشگری نیز تبادل نظر کردند.

وزیر دفاع اسرائیل پیش از ورود به باکو از گرجستان نیز دیداری 2 روزه داشت.

شایان ذکر است که اسرائیل یکی از تامین کنندگان اصلی تسلیحات رژیم باکو می باشد و  این در حالی است که کارشناسان تسلیحاتی و نظامی تل‌آویو در جنگ 4 روزه آوریل سال 2016 جمهوری آذربایجان علیه نیروهای  قره باغ (آرتساخ) با به کارگیری و آزمایش تسلیحات ساخت این کشور علیه نیروهای #ارمنی، عملاً در کنار  نظامیان باکو علیه مردم و ارتش قره‌باع به جنگ پرداختند.

قابل ذکر است، ارتش جمهوری آذربایجان از روز 17 سپتامبر (26شهریور) مانور نظامی گسترده‌ای را با رویای "آزاد سازی قره‌باغ" برگزار خواهد نمود که احتمالاً وزیر دفاع اسرائیل نیز از میهمانان ویژه آن است.

 

telegram.me/araxnews

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0