صفحه اصلی | جمهوری آذربايجان | نشریه جمهوری آذربایجان: آنکارا و باکو در حفظ امنیت ملی رژیم تل آویو نقش مهمی دارند

نشریه جمهوری آذربایجان: آنکارا و باکو در حفظ امنیت ملی رژیم تل آویو نقش مهمی دارند

برحسب
نشریه جمهوری آذربایجان: آنکارا و باکو در حفظ امنیت ملی رژیم تل آویو نقش مهمی دارند

روزنامه "ینی مساوات" چاپ باکو در تحلیل درباره علل خودداری مجلس اسرائیل (کنست) از شناسایی "نسل کشی ارمنیان" نوشت: "ترکیه و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور مسلمان در حفظ امنیت اسرائیل نقش مهمی دارند".

پایگاه اینترنتی این نشریه طی مطلبی نوشت: "تامار زندبرگ"، نماینده کنست و رهبر حزب "مرتز" (Meretz) اسراییل گفته بود که به رسمیت نشناختن "نسل کشی ارمنیان" لکه ننگی برای اسراییل است بخصوص اگر به خاطر ملاحظات سیاسی باشد."

"ینی مساوات" در ادامه می نویسد: "به دلیل سردی روابط سیاسی با ترکیه، برای نخستین بار دولت اسراییل در مقابل مطرح شدن این موضوع (نسل کشی ارمنیان) در کنست کارشکنی و مانع تراشی نکرد اما با این حال این خطر رفع شد زیرا عوامل لابی جمهوری آذربایجان در اسراییل نقش مهمی در خارج نمودن طرح شناسایی نسل کشی از دستور کار کنست به ضرر ارامنه داشتند".

اینن شریه افزوده است: "اما باید بر تاثیر دو عامل مهم دیگر تاکید کرد. یکی از این دو عامل، نقشی است که ترکیه و جمهوری آذربایجان در زمینه تامین امنیت ملی اسراییل ایفاء می کنند. روشن است که این دو کشور برادر و مسلمان، دارای مناسبات اقتصادی و سیاسی و دیپلماتیک گسترده با اسراییل هستند. دومین عامل غیرقابل انکار نیز ماهیت استراتژیک مناسبات اسراییل و جمهوری آذربایجان است. بخصوص باید همکاری نظامی و نظامی و فنی میان جمهوری آذربایجان و اسراییل را ذکر کرد که سال به سال گسترش بیشتری می یابد. این نیز عامل وابستگی متقابل است. اما، این را هم می توان با اطمینان بیان کرد که این بار نیز میان ترکیه و دولت یهود، جمهوری آذربایجان میانجی شد و به این ترتیب، واقعه ای که می توانست به هر سه کشور زیان برساند، از میان برداشته شد و به ارمنستان اشغالگر (!) سیلی شدیدی زده شد."

"ینی مساوات" افزوده است: "جمهوری آذربایجان سومین خریدار بزرگ سلاح اسراییل است. "نزاویسمایا گازتا"، روزنامه متنفذ روسی در این باره نوشته است که موسسه بررسی مسایل جهانی در استکهلم، سیپری(SIPRI) گزارش داده است که جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۷ با خرید ۱۳۷ میلیون دلار سلاح از اسراییل، پس از هند و ویتنام در ردیف سومین خریدار سلاح اسراییل قرار گرفته است. "نزاویسمایا گازتا" سطح مناسبات دیپلماتیک جمهوری آذربایجان و اسراییل را نیز مورد توجه دانسته است".


telegram.me/araxnews

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0