صفحه اصلی | جمهوری آذربايجان | رییس جمهور آذربایجان در انتخابات آتی هفت رقیب دارد که هیچ کدام از آن‌ها چهره‌ای آشنا نیست

رییس جمهور آذربایجان در انتخابات آتی هفت رقیب دارد که هیچ کدام از آن‌ها چهره‌ای آشنا نیست

برحسب
رییس جمهور آذربایجان در انتخابات آتی هفت رقیب دارد که هیچ کدام از آن‌ها چهره‌ای آشنا نیست

الهام علی‌اف از سال ۲۰۰۳ قدرت را در این کشور به دست گرفته و در آینده نیز همچنان بر مسند قدرت خواهد ماند

در انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری آذربایجان که قرار است در 11 آوریل سال جاری میلادی (22 فروردین) و شش ماه زودتر از زمان قانونی آن برگزار شود هشت نفر برای دست یافتن به این مقام به رقابت خواهند پرداخت. رقابتی که از هم اکنون نتیجه آن آشکار است و به گفته کارشناسان، "الهام علی‌اف"، رییس جمهور فعلی حدود 83 الی 84 درصد آراء را از آن خود خواهد نمود.

مخالفان و احزاب اپوزیسیون انتخابات را تحریم کرده و تاکید نموده‌اند که علی‌اف با تغییر ناگهانی و غیر موجه تاریخ انتخابات حق تبلیغات را از نامزدها گرفته است.

از سوی دیگر باید این نکته را نیز افزود که رقبای انتخاباتی علی‌اف چهره‌هایی کاملاً گمنام و ناآشنا هستند و تعداد هواداران آنان در فضای مجازی نیز از چند ده نفر تجاوز نمی‌کند، اما علی‌رغم آن "توانسته‌اند" تنها طی چند روز موفق به جمع آوری 40 هزار امضای حمایتی شوند.

(طبق قانون انتخابات جمهوری آذربایجان یکی از اصلی‌ترین شروط ثبت نام در انتخابات جمع‌آوری 40 هزار امضای حمایتی توسط کاندیداها است).

از سوی دیگر الهام علی‌اف در چارچوب سخنرانی‌های انتخاباتی و برای حفظ آبروی سیاسی خود و نیز جلب اعتماد عوام به پوپولیسم روی آورده و در کنار وعده‌های رنگانگ به شهروندان کشورش، قول تسخیر ایروان، پایتخت ارمنستان را هم به عنوان سرزمینی که "به لحاظ تاریخی متعلق به آذربایجان بوده" را به ایشان داده است.

وی در این باره تاکید کرده است: "این موضوع هدف سیاسی و استراتژیک ماست که باید به تدریج به آن برسیم".

این سخنان علی‌اف طبیعتاً با انتقاد تند کشورهایی که درک صحیحی از واقعیت‌های منطقه‌ای دارند مواجه شده، چرا که هر چند همگان خوب می‌دانند که یاوه گویی‌های علی‌اف خوراک داخلی و مقطعی دارد، اما در عین حال اثرات احتمالی آن را خطرناک و برگشت ناپذیر ارزیابی می‌کنند.

یادآور می‌شود، الهام علی‌اف در سال ۲۰۰۳ و پس از مرگ پدرش "حیدر علی‌اف" که به مدت 10 سال رییس جمهور آذربایجان بود، قدرت را در این کشور به دست گرفت. وی‌ در سال ۲۰۰۹ با تغییر قانون اساسی جمهوری آذربایجان، امکان نامزدی نامحدود خود در انتخابات ریاست جمهوری را به وجود آورد و در سال ۲۰۱۷ نیز در راستای تقویت نفوذ خانواده‌اش بر هیات حاکمه، "مهربان علی‌اف"، همسرش را به عنوان معاون اول خود معرفی کرد.

قابل ذکر است مجلس ملی این کشور نیز طی مصوبه‌ای مدت ریاست جمهوری را از ۵ سال به ۷ سال افزایش داد تا رویاهای علی‌اف شیرین‌تر گردد. در ضمن برخلاف دیگر نظام‌های جمهوری دنیا، که دوره ریاست جمهوری محدود و اغلب دو دوره است، در کشور آذربایجان هیچ محدودیتی برای تعداد دوره‌های ریاست جمهوری وجود ندارد.

telegram.me/araxnews

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0