صفحه اصلی | جمهوری آذربايجان | سیاست تخریب آثار تاریخی و مذهبی ارمنی، توسط جمهوری آذربایجان، در مقابل سیاست بازسازی و حفاظت از آثار تاریخی و مذهبی اسلامی، توسط جمهوری آرتساخ (قره باغ) و ارمنستان

سیاست تخریب آثار تاریخی و مذهبی ارمنی، توسط جمهوری آذربایجان، در مقابل سیاست بازسازی و حفاظت از آثار تاریخی و مذهبی اسلامی، توسط جمهوری آرتساخ (قره باغ) و ارمنستان

برحسب
سیاست تخریب آثار تاریخی و مذهبی ارمنی، توسط جمهوری آذربایجان، در مقابل سیاست بازسازی و حفاظت از آثار تاریخی و مذهبی اسلامی، توسط جمهوری آرتساخ (قره باغ) و ارمنستان

سیاست بازسازی و حفاظت از آثار تاریخی و مذهبی اسلامی، توسط جمهوری آرتساخ (قره باغ) و ارمنستان:

- مسجد "گوهریه علیا"، واقع در شهر "شوشی" آرتساخ: مقامات جمهوری قره باغ، با بودجه خود و از طریق یک شرکت معماری خصوصی ایرانی، این مسجد را مورد بازسازی قرار می دهند.

برای مشاهده ویدیوی مربوط به بازسازی مسجد مذکور، به آدرس اینترنتی زیر، مراجعه کنید:

http://iswnews.com/7530/

عکس ذیل: مسجد "گوهریه علیا" ی "شوشی"


- مسجد "جمعه"، واقع در شهر "آکنا" ("آقدام") جمهوری آرتساخ: این مسجد، از سوی ارامنه، مسجد "پارسی" نامیده می شود. همانگونه که در تصاویر مربوط به محل قرارگیری این مسجد، مشاهده می شود، مسجد مذکور، تنها ساختمان ویران نشده در "آکنا" می باشد. اگر قصد ارامنه، تخریب اماکن اسلامی و توهین به این اماکن، به صورت سیستماتیک، بود، در شهری به بزرگی "آکنا" ("آقدام")، تنها این ساختمان، از گزند جنگ، در امان نمی ماند. این شهر، یک شهر متروکه است و در تیررس نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان می باشد و موارد متعدد نقض آتش بس (از سوی جمهوری آذربایجان)، در این محل، رخ می دهند. تنها افرادی که به این شهر تردد دارند، ماموران مرزبانی جمهوری قره باغ و تعداد کمی از کشاورزان هستند که در طول روز، از روستاهای مجاور، به این شهر می آیند. اساسا، نهادهای فرهنگی جمهوری آرتساخ، امکان فعالیت در این شهر را ندارند. پس از طرح ادعاهای دروغین مربوط به توهین ارامنه قره باغ، به مسجد مذکور، از سوی ترکیه و جمهوری آذربایجان، نمایندگان گروه "مینسک" سازمان امنیت و همکاری اروپا (گروه بین المللی میانجی حل مناقشه مربوط به قره باغ)، در این محل، حاضر شدند و چندی پیش نیز سایت اینترنتی ایرانی "بادکوبه"، تصاویر زیادی از این مسجد، منتشر نمود که این تصاویر، نشان می دهند که درب ورودی صحن مسجد، بسته است و احشام نمی توانند وارد آن شوند اما بازسازی این مسجد، به دلیل آن که در یک منطقه بسته نظامی و در تیررس نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان، قرار گرفته است، در حال حاضر، امکان پذیر نیست.

عکس ذیل: مسجد "جمعه"، واقع در "آکنا"


عکس ذیل، نشان می دهد که مسجد "جمعه"، تنها ساختمان ویران نشده در شهر "آکنا" ("آقدام") می باشد.


عکس های ذیل: تصاویر مسجد "جمعه"، در "آکنا"، ثبت شده توسط خبرنگار ایرانی سایت "بادکوبه"


عکس های ذیل: سربازان ارمنی جمهوری آرتساخ، در حال نظافت مسجد "جمعه"، در "آکنا" ("آقدام")


- مسجد "کبود" "یروان" ("ایروان")، پایتخت ارمنستان: این مسجد، با کمک ایران، به صورت کامل، بازسازی شده است و اداره مسجد مذکور، بر عهده ایران می باشد.

عکس ذیل: مسجد "کبود" "یروان"


سیاست تخریب آثار تاریخی و مذهبی ارمنی، توسط جمهوری آذربایجان:

نمونه ای از سیاست فوق الذکر، تخریب صلیب های سنگی تاریخی ارمنی ("خاچکار" ها)، توسط جمهوری آذربایجان، در "جلفا"، واقع در "ناخیجوان" ("نخجوان") (تحت اشغال جمهوری آذربایجان)، می باشد که از اواخر دهه 1990 میلادی، به صورت سیستماتیک، توسط حکومت جمهوری آذربایجان، انجام شده است.

جمهوری آذربایجان، در سال 2006 میلادی، مانع از بررسی وضعیت آثار تاریخی و مذهبی مذکور، توسط اعضاء پارلمان اروپا، گردید. از سوی دیگر، در سال 2006 یک خبرنگار "انستیتوی گزارش جنگ و صلح" ("IWPR") که از منطقه ای که این آثار، در آن، قرار داشتند، بازدید نموده بود، گزارش داد که هیچ اثر قابل مشاهده ای از آرامستانی که این صلیب های سنگی، در آن، واقع بودند، دیده نمی شود. همچنین، "انجمن پیشبرد علوم آمریکا" ("AAAS")، در ماه دسامبر سال 2010 پس از مقایسه عکس های ماهواره ای که در سال های 2003 و 2009 از "جلفا" گرفته شده بودند، نتیجه گرفت که آرامستان فوق الذکر، تخریب گردیده است. لازم به ذکر است که ویدیوهای مربوط به تخریب صلیب های سنگی مذکور، از منطقه ای از ایران که در مجاورت "ناخیجوان" می باشد نیز فیلمبرداری شده اند.

عکس های ذیل، مربوط به صلیب های سنگی تاریخی ارمنی "جلفا" و تخریب آن ها، توسط جمهوری آذربایجان، می باشند.

برای مشاهده ویدیوهای مربوط به تخریب صلیب های سنگی تاریخی ارمنی "جلفا"، توسط جمهوری آذربایجان، با فیلتر شکن، به آدرس های اینترنتی زیر، مراجعه کنید:

https://youtu.be/2bAPv2_vKDI

 https://youtu.be/8pCA76yCnz4

برای مشاهده یک ویدیو، به زبان فارسی، درباره تخریب آثار فوق الذکر، با فیلتر شکن، به آدرس اینترنتی زیر، مراجعه کنید:

https://youtu.be/f4xGftKhtPc

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0