صفحه اصلی | جمهوری آذربايجان | افشاي سندي موثق از شمار تلفات نظاميان جمهوري آذربايجان در يورش سال گذشته به جمهوري قره باغ

افشاي سندي موثق از شمار تلفات نظاميان جمهوري آذربايجان در يورش سال گذشته به جمهوري قره باغ

برحسب
افشاي سندي موثق از شمار تلفات نظاميان جمهوري آذربايجان در يورش سال گذشته به جمهوري قره باغ

558 كشته و 1293 زخمي، نتيجه جنگ چهار روزه

 اخيراً سندي افشا شد كه در آن فرمانده سابق ستاد كل ارتش جمهوري آذربايجان با ارسال گزارشي براي "ذاكر حسن‌اف"، وزير دفاع اين جمهوري شمار تلفات اين كشور در جنگ چهار روزه آوريل سال گذشته را اعلام مي‌كند.

در دوم آوريل 2016، نظاميان نخبه جمهوري آذربايجان با نقض آتش‌بس توافق شده، حمله گسترده‌اي را عليه مواضع دفاعي ارتش جمهوري آرتساخ (قره باغ) آغاز نموده خطوط مقدم و مناطق مسكوني و روستاهاي مرزي را آماج گلوله باران توپخانه‌اي قرار دادند.

در جريان اين جنگ چهار روزه، نيروهاي نظامي قره باغ شمار تلفات خود را 102 نفر اعلام كردند، اما جمهوري آذربايجان هيچ آمار رسمي از تلفات نظاميان خود اعلام نكرد.

اما اخيراً با افشاي سندي كاملاً محرمامه كه به امضاي "نجم‌الدين صادق‌اف"، فرمانده سابق ستاد كل ارتش اين جمهوري رسيده، معلوم می‌شود که تعداد كشته شدگان نظامي اين كشور در خلال جنگ چهار روزه، بيش از 500 تن، و شمار زخمي‌ها بيش از 1200 تن بوده است.

 

در اين سند که برای وزير دفاع جمهوري آذربايجان نوشته شده آمده است:

كاملاً محرمامه        شماره نامه 08/243       تاريخ: 28/4/2016

"جناب وزير،

احتراما به شما گزارش مي‌دهم كه در فاصله زماني 2 الي 6 آوريل 2016، مجموع كشته و زخمي‌هاي نيروهاي مسلح جمهوري آذربايجان، 558 كشته و 1293 زخمي بوده است. 58 تن از زخمي‌ها نیز در شرايط بسيار وخيمي به سر مي‌برند. همچنين امكان تشخيص هويت 52 تن از كشته شدگان ميسر نگرديد.

205 تن از كشته شدگان از سربازان واحدهاي زبده بودند. که از این تعداد 98 تن در منطقه "تالش-اقدام" (مارتاكرت)، 32 تن در منطقه "فيضولي-جبرائيل" و 75 تن نيز در جريان انجام عمليات تهاجمي به خطوط مياني جبهه‌ها كشته شده‌اند.

با توجه به شرایط موجود پيشنهاد مي كنم:

براي دور ماندن از گسترش انتقادات منفي شهروندان جمهوري آذربايجان از عملكرد نيروهاي نظامي و نيز جلوگيري از تخريب روحيه بیشتر نيروهاي ارتش در آينده و همچنين برطرف كردن اوضاع بحراني و نامساعد فعلي نيروهاي نظامي موارد زير مد نظر قرار گيرد.

1- تحويل اجساد سربازان كشته شده (به خانواده‌ها) به يك باره صورت نگيرد، (هفته‌اي حدوداً 60 جسد تحويل شود).

2- مراسم خاكسپاري شماري از سربازان كشته شده را با هماهنگي خانواده‌هاي آنان در ساعات شب و تحت نظارت انجام گيرد.

3- به خانواده هر يك از سربازان كشته شده از محل صندوق وزارت دفاع مبلغ پنج هزار منات پرداخت گردد.

امضا: فرمانده ستاد كل ارتش جمهوري آذربايجان

معاون اول وزير دفاع، ژنرال "نجم‌الدين صادق‌اف"

 

از سوي ديگر سرهنگ "عيسي صادق‌اف"، جانشين سابق وزير دفاع جمهوري آذربايجان چند روز پيش در وبلاگ خود بار ديگر به عواقب جنگ آوريل سال گذشته و دروغ‌هايی كه از زبان رئيس جمهور و وزير دفاع اين كشور در آن باره بيان شده، پرداخته و مسئولین کشورش را به باد انتقاد گرفته است.

"صادق اف" در وبلاگش مي نويسد: "ما در شبكه تلويزيوني "توران تي وي"، بارها عملكرد نيروهاي نظامي كشور در جنك 4 روزه آوريل را مورد بحث و بررسي قرار داده ايم. وزير دفاع اخيراً طي مصاحبه اي اعلام كرد، "ما عمليات نظامي را با درخواست روسيه متوقف كرديم. ! رئيس جمهور "الهام علي اف" نيز همين كلمات را تكرار مي كند: "ما عمليات نظامي را با درخواست روسيه متوقف كرديم". اما من بارها درخلال سخنراني هايم نظرم را درباره اين گفته ها بيان داشته ام و اين بار نيز با پذيرش مسئوليت كامل سخنانم، تاكيد مي كنم، هم "علي اف" و هم وزير دفاع دروغ مي گويند. اين عمليات از همان ابتدا با روسيه هماهنگ شده بود، وگرنه "الهام علي اف" به هيچ وجه جسارت قبول مسئوليت به كارگيري تسليحات سنگين عليه قره باغ را نداشت".

وی در وبلاگش مي افزايد: "عجب آدم های با حیایی هستید. اگر شما می دانستید که قرار بود که جنگ پس از دو روز خاتمه یابد، و عقب نشینی خواهید کرد، چرا فرمان حمله دادید؟ چرا این همه سرباز را به کشتن دادید؟ معنای این کار چه بود؟ علی‌ای‌حال شما چگونه می‌توانید راست راست در خیابان‌ها بچرخید و خود را به نمایش بگذارید؟ سطح عملکردتان آنقدر پایین است که پس از آن نیز به انظار درآمده و سخنرانی می‌کنید بدون آن که بدانید چه می‌گویید".

افشاگری‌های متقابل و دروغ‌های پی‌درپی مسئولین آذربایجان نشان از این واقعیت غیر قابل انکار دارد که دروغ‌ گویی به یکی از اصلی ترین حربه‌های دولتمردان باکو برای تسلط بر مردم کشورشان تبدیل شده است. چرا که پذیرش واقعیت‌ها می‌تواند آثاری ویرانگر بر حکومتشان در پی داشته باشد.

فيلم سخنراني سرهنگ "عيسي صادق‌اف"، در شبكه تلويزيوني پان توركيستي "توران تي وي"

https://youtu.be/zLz5kt1Qu84

 

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

 

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0