صفحه اصلی | جمهوری آذربايجان | باكو آماده افتتاح سفارت در اسرائيل مي‌شود

باكو آماده افتتاح سفارت در اسرائيل مي‌شود

برحسب
باكو آماده افتتاح سفارت در اسرائيل مي‌شود

نماینده مجلس ملی جمهوري آذربایجان: اسرائیل در همه زمینه‌ها به ما کمک كرده است. ما از معدود کشورهای اسلامی هستيم که روابط استراتژیک با اسرائیل داريم.

 

 بعد از مصاحبه "یودا آبرام‌اف" نماینده یهودی‌الاصل مجلس ملي آذربایجان با روزنامه "ینی مساوات" اين كشور و تاكيد وي بر لزوم گشايش سفارت جمهوری آذربایجان در اسرائیل چند نماينده ديگر اين مجلس و شماري از كارشناسان سياسي اين جمهوري نیز ضمن حمايت از نظرات "آبرام‌اف"، ديدگاه‌هاي خود را درغالب مقاله و مصاحبه، مبني بر لزوم افتتاح هرچه سريعتر سفارت خانه در اسرائیل بيان داشتند.

از جمله "الخان شاهین اغلو"، کارشناس مسایل سیاسی در این خصوص اظهار داشت: "نبود سفارت آذربایجان در اسرائیل هم اکنون بر ضد منافع ملی و امنیتی کشورمان است. و لابی ارمنی در اسرائیل از این مسئله به صورت جدی سوء استفاده می‌کند،(!) که منتشر شدن یک مقاله توهین‌آمیز بر ضد "الهام علی‌اف" رییس جمهور آذربایجان و اعضای خانواده وی در روزنامه "هاآرتز"، چاپ تل‌آویو یک نمونه آن است. (!)

(در مقاله یاد شده آمده بود، که خانواده علی‌اف‌ها در اسرائیل مشغول خرید و فروش املاک گران قیمت هستند.)

كارشناس مذکور با طرح تز "وجود دستان توطئه‌گر ارمنيان درهر رويداد و بحران اجتماعي– سياسي كشورش"، چنين ادامه مي‌دهد: "اخیراً نیز ادعا می‌شود، که متخصصان اسرائیلی در استفاده از پهبادهای بدون خلبان بر ضد ارمنستان از سوی (جمهوري) آذربایجان تحت فشار قرار گرفته‌اند. و وزارت دفاع اسرائیل نیز هم اکنون مشغول بررسی این موضوع است. اما به هر حال، انتشار چنین مطلبی در روزنامه مزبور جای تاسف دارد و می‌تواند اقدامی در جهت برهم زدن روابط دوستانه (جمهوري) آذربایجان و اسرائیل بوده باشد. اما به هر حال، اگر ما در اسرائیل سفارت می‌داشتیم، در ابتداجعلی بودن خبر و مقاله اول را به موقع مشخص نموده و در خصوص مسایل مطرح شده نیز توضیحات لازم را ارائه می‌دادیم. لابی ارمنی با استفاده از عدم وجود سفارت کشورمان در اسرائیل دست به اینگونه تلاشهای مخرب می زند"(!).

وي افزود: "امروز زمان گشایش سفارت (جمهوري) آذربایجان در اسرائیل فرا رسیده است. دولت باکو باید در این خصوص تصمیم بگیرد. اگر ایران و کشورهای عربی در این خصوص به عنوان موانع اصلی مطرح شده باشند، در آن صورت آذربایجان تا ابد در اسرائیل سفارت نخواهد داشت. می‌بینیم که کشورهای تركیه و قزاقستان نیز که کشورهایی اسلامی هستند، در اسرائیل سفارتخانه دارند. اما با وجود این، ایران و کشورهای عربی به این خاطر به آنکارا و آستانه اعتراض نمی‌کنند".

"شاهین‌اغلو" در ادامه بيان ديدگاهش گفت: "جمهوری آذربایجان از معدود کشورهای اسلامی است که روابط خود با اسرائیل را به سطح استراتژیک رسانده است. در غیر این صورت، شاهد بوجود آمدن مشکلات جدی در روابط میان دو کشور می‌شویم. این هم بیشتر از ما به ضرر خود اسرائیل خواهد بود. ما می‌توانیم سلاح را از کشورهای دیگر خریداری نموده و نفت خود را نیز به دیگران بفروشیم. اما سوال این است که در آن صورت اسرائیل به جای (جمهوري) آذربایجان با کدام کشور همکاری نزدیک خواهد داشت؟ طبعا ارمنستان نمی‌تواند این خلاء را پر نماید…"

از سوي ديگر "فرج قلی‌اف"، يكي از نمایندگان مجلس ملی (جمهوري) آذربایجان نيز ضمن دفاع از گشایش سفارت آذربایجان در اسرائیل، گفت: "ملت یهود روابط بسیار نزدیک و صميمانه‌اي با ملت آذربایجان دارد. آنها همواره از ما دفاع می‌کنند. من یک بار در اسرائیل در جلسه سازمان همکاری اسرائیل-آذربایجان حضور داشتم. می‌خواستند این جلسه به زبان روسی برگزار شود. اما تعدادی از حضار شرکت کننده فریاد زدند که به زبان آذربایجانی حرف بزنید! اسرائیل در همه زمینه‌ها به ما کمک كرده است. البته کشورهای ایران، روسیه و ارمنستان نمی‌خواهند که ما با اسرائیل روابط نزدیک داشته باشیم. اگر آنها به خاطر روابط ما با اسرائیل اعتراض نمایند، باید توی دهانشان زده و بگوئیم که این کار داخلی ماست."...

"فرج قلی‌اف" در ادامه می‌افزاید: "شما تصور کنید که ارمنستان در اسرائیل سفارتخانه دارد. (اين گفته صحت ندارد. ارمنستان از زمان استقلال تاكنون هيچ گاه در اسرائيل سفارت خانه نداشته است. -آراكس نيوز) اما آنها به خاطر این موضوع از ارمنستان انتقاد نمی‌کنند.(!) در حالیکه از وجود سفارت اسرائیل در آذربایجان و سفارت  (جمهوري) آذربایجان در اسرائیل این همه هیاهو به راه می‌اندازند. به اعتقاد من، بدون توجه به موضع‌گیری کشورهای دیگر، باید روابط خود با اسرائیل را در بالاترین سطح گسترش دهیم. من به صورت کامل از اظهارات همکارم "یودا آبرام‌اف" حمایت می‌کنم. سفارتخانه آذربایجان باید هرچه زودتر در اسرائیل گشایش یابد. اگر ما به صورت جدی با یهودیان همکاری نکنیم، طرف مقابل از این موضوع سوء استفاده خواهد نمود."...

 

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

 

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0