صفحه اصلی | جمهوری آذربايجان | تحلیلگر آذربایجانی ضمن هشدار در مورد احتمال آغاز جنگ جدید: مخاطرات بزرگی در انتظار آذربایجان است و ترکیه هم نمی‌تواند ما را نجات دهد

تحلیلگر آذربایجانی ضمن هشدار در مورد احتمال آغاز جنگ جدید: مخاطرات بزرگی در انتظار آذربایجان است و ترکیه هم نمی‌تواند ما را نجات دهد

برحسب
تحلیلگر آذربایجانی ضمن هشدار در مورد احتمال آغاز جنگ جدید: مخاطرات بزرگی در انتظار آذربایجان است و ترکیه هم نمی‌تواند ما را نجات دهد

زرتشت علیزاده، کارشناس و تحلیلگر امور سیاسی جمهوری آذربایجان که اغلب پیش‌بینی‌هایش محقق شده، هشدار می‌دهد که در شرایط کنونی خطر وقوع جنگ مجدد میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان خیلی جدی است.

زرتشت علیزاده با انتشار مقاله‌ای در سایت خبری تحلیلی "میدان تی‌وی" می‌نویسد: "اکنون خطر جنگ خیلی جدی است. وقتی آمادگی جامعه‌مان برای جنگ به خاطر خاک را به ذهن می‌آورم، بی‌اختیار سال‌های نخست دهه 1990 و لاابالی‌گری‌هایی که در آن ایام جامعه ما را دربر گرفته بود و شعارها و فراخوان‌های احمقانه آن زمان و به اصطلاح فرماندهان بی‌سواد وسط میدان و فرمانده کل مایه خجالت (ابوالفضل ایلچی‌بیگ) را به یاد می‌آورم".

این تحلیلگر آذربایجانی می‌پرسد: "آیا فکر می‌کنید که سطح دولت و جامعه ما نسبت به آن دوره ارتقاء یافته است؟ آیا اکنون افراد باسوادتر و ماهرتری دولت آذربایجان را اداره می‌کنند؟ ... من در مقابلم، کسانی را می‌بینم  که از پول‌های نفتی سرمست شده‌اند و سرشان از فراوانی تسلیحات خریداری شده گیج رفته و خیلی از خود راضی شده‌اند و درباره پیروزی آتی‌مان امر برایشان مشتبه شده است. این‌ها را می‌بینم و جبهه‌چی‌های جاهل (اعضای جبهه خلق در اوایل استقلال جمهوری آذربایجان) که واقع‌گرایی را به خاطر وسعت تجمعات و کندذهنی حزب‌سالاران از دست داده بودند، به یاد می‌آورم".

زرتشت علیزاده می‌گوید: "من ابداً روحیه تسلیم طلبی را تشویق نمی‌کنم. برعکس، همانگونه که در هشتم اوت 1992 از بلایایی که در انتظار ما بود، تصویری زرگرگونه و دقیق ارایه کردم، اکنون نیز سوق داده شدنمان به سمت جنگ را شکست و تله‌ای دیگر برای آذربایجان می‌دانم. من تلفات سنگین و استیصالی را که در انتظار ماست پیشاپیش می‌بینم و حاضرم آن را ثابت کنم. از خوشبین‌هایی هم که بی‌پایه و اساس خلاف پیش‌بینی مرا  بیان می‌کنند، می‌پرسم: آیا در طول 30 سالی که طیف حاکم کشور را اداره کرده است، حتی یک نمونه موفقیت آذربایجان را می‌توانید نشان بدهید؟ فقط خواهش می‌کنم کسب "استقلال" که نتیجه سقوط اتحاد جماهیر شوروی بود و در نتیجه آن جمهوری آذربایجان نیز همانند سایر جمهوری‌ها به استقلال رسید را به عنوان موفقیت آذربایجان ارایه نکنید. من در کانون حوادث بودم و می‌توانم درباره ماهیت واقعی آنها برای خوشبینان غافل دست‌کم سه ساعت سخنرانی کنم تا شاید از خواب غفلت بیدار شوند. در این‌باره، در کنار صدها مقاله، کتابی نیز در 650 صفحه منتشر کرده‌ام".

علیزاده افزوده است: "از کدام دولت سالم سخن می‌گویید؟ آیا  دادگاه‌های خودفروخته، مجلس ملی کاریکاتوری‌ و هیات دولت مضحک می‌توانند موفقیت محسوب شوند؟ انتخاباتی که همگی تقلبی بوده‌اند، دولت ما را رسوای عالم کرده است، سیاسیون ما نیز برده پول هستند. پول چشم همه را کور کرده است...

پس از درگیری‌های آوریل 2016 چه اتفاقی افتاد؟ در درگیری‌های اخیر طاووس چه شد؟ شمار تلفات از چه چیزی خبر می‌دهد؟ درباره تلفاتمان در حوزه دیپلماسی نیز باید مقاله جداگانه‌ای نوشته شود. ارمنستان مواضع خود در مذاکرات را بی‌وقفه سخت‌تر می‌کند. چرا؟ زیرا، تضعیف و تنزل دولت ما را می‌بیند".

زرتشت علیزاده در پایان تاکید می‌کند: "اگر از ظرفیت صلح خود به طور کامل استفاده نکنیم، افکار عمومی بین‌المللی که اکنون نیز به نفع ما نیست، در جهتی مثبت تغییر نخواهد کرد. من اطمینان دارم که اگر سازمان‌های حاکمیتی از خودراضی، مشورت‌های خادمان جامعه مدنی را که تا دیروز منکوبشان کرده‌اند و آنها را آدم هم تلقی نکرده‌اند، نشنوند، مخاطرات بزرگی در انتظار جمهوری آذربایجان خواهد بود و ترکیه هم نخواهد توانست ما را نجات دهد".

 

منبع: "آذری‌ها"

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0