صفحه اصلی | جمهوری آرتساخ (قره باغ) | مقامات قره باغ، باکو را‌‌ به استقرار نظامیان و جنگ افزار در مناطق مسكوني متهم کرد

مقامات قره باغ، باکو را‌‌ به استقرار نظامیان و جنگ افزار در مناطق مسكوني متهم کرد

برحسب
مقامات قره باغ، باکو را‌‌ به استقرار نظامیان و جنگ افزار در مناطق مسكوني متهم کرد

"استپاناكرد"، اتهام باکو مبني بر هدف قرار دادن غيرنظاميان اين جمهوري را تکذيب کرد.

به گزارش پايگاه اينترنتي "ارمن پرس"، "داويت بابايان"، سخنگوي رياست جمهوري آرتساخ (قره باغ) گفت: "علت اصلي کشته شدن دو غيرنظامي آذري در روستاي "آلخانلي"، استقرار واحدي از ارتش جمهوري آذربايجان در اين ناحيه و آتش باري از آنجا عليه مواضع نيروهاي ارمني بوده است که با پاسخ متقابل نيروهاي ارمني مواجه شد."

"بابايان" طي گفتگو با خبرنگاران كه در "استپاناكرت" مركز اين جمهوري انجام گرفت، گفت: "ما بارها اعلام کرده ايم که آتش بس را نقض نخواهيم کرد و استراتژي ما فقط دفاع فعالانه است. طرف آذربايجاني، طرف ارمني را به آتش باري عليه آن روستا متهم مي کند. اما، آنها نيروهاي خود را در آن ناحيه مستقر کرده بودند".

وي افزود: "آنها نيروها و واحدهاي موشك انداز و توپخانه خود را در منطقه مسکوني مستقر مي کنند و از آنجا عليه نيروهاي ما آتش مي گشايند. حتي در چنين مواردي، ما صرفا در زماني که پست هاي نظامي با قدري فاصله از غيرنظاميان مستقرند، پاسخ متقابل مي دهيم و به مردم آسيبي وارد نمي کنيم".

سخنگوي رياست جمهوري آرتساخ تاكيد كرد: "ما مي دانيم که آنها تجربه اي غني در آسيب زدن به مردم خود دارند و آنها را مي کشند تا ديگران را به آن متهم کنند. نمونه آشکار آن در "خوجالي" (1) اتفاق افتاد که آنها بخاطر کسب قدرت، مردم خود را کشتند و ارمنيان را متهم کردند."

يادآور مي گردد كه ستاد فرماندهي ارتش آرتساخ، روزشنبه با صدور اطلاعيه اي با تاکيد بر اينکه باکو نيروهاي مسلح خود را در روستاي "آلخانلي" مستقر کرده بود که منجر به واقعه روز 4 جولاي و کشته شدن يک دختربچه دو ساله و مادربزرگش شد، افزود: "ارتش آرتساخ (قره باغ) ناگزير به اقدام متقابل در برابر آتش باري نيروهاي نظامي (جمهوري) آذربايجان شد که در نزديکي منطقه مسکوني مستقر شده و به سمت نيروهاي ارمني آتش باري مي کردند."

 

(1)- يادآور مي گردد كه در جريان واقعه "خوجالي" دهها تن از مردم عادي ج آذربايجان درحالي كه ازطريق دالان ايجاد شده از سوي نيروهاي آرتساخ در حال خروج از منطقه و حركت به سمت ج آذربايجان بودند، عامداً از سوي عناصر مسلح و نظاميان ج آذربايجان گلوله باران شده، به قتل رسيدند.

در باره حقايق پشت پرده اين كشتار كه ثمره وجود جنگ قدرت در باكو بود، "اياز مطلب اف" رئيس جمهور وقت جمهوري آذربايجان سخنان افشاگرانه بسياري را بيان نمود. وي كه يك سال بعد از واقعه "خوجالي" با كودتاي سران اين نيروها از قدرت خلع و از كشورش فراري شد، صراحتاً اعلام نموده است؛ نظاميان كشورش و از جمله نيروهاي ملي گراي "جبهه خلق" به رهبري "ايلچي بيگ" عامل كشتار "خوجالي" بودند و نه نيروهاي ارمني. رهبران اين جبهه قصد داشتند با بهانه اين كشتار و مقصر معرفي كردن ارمنيان، دولت مركزي را به ناتواني در اداره امور و حمايت از شهروندانش متهم كرده شرايط انجام كودتا را فراهم نمايند، كه در نهايت نيز اينچنين شد.

 

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0