صفحه اصلی | مقاله و مصاحبه | آیا ویروس کرونا ترمز ماشین جنگی اردوغان را خواهد کشید

آیا ویروس کرونا ترمز ماشین جنگی اردوغان را خواهد کشید

برحسب
آیا ویروس کرونا ترمز ماشین جنگی اردوغان را خواهد کشید

رهبران نظامی-سیاسی ترکیه پس از آن که ارتش این کشور ضربات سختی در سوریه و لیبی متحمل شد و برایشان رسوایی به بار آورد، اینک با شیوع پرشتاب ویروس کرونا در کشورشان که تا به حال 649 قربانی گرفته است با معضلی جدید دست و پنجه نرم می‌کنند که آنان را وادر به رعایت جانب احتیاط نموده و چنان که از قرائن بر می‌آید تا حدی از سرعت حرکت نیروهای اشغالگر ترکیه در عراق، سوریه و لیبی کاسته است.

به گزارش خبرگزاری‌های ترکیه‌ای و نیز بین‌المللی به دنبال سرعت گرفتن شیوع کووید-۱۹، دولت نئو عثمانی اردوغان ضمن آن که ورود و خروج به شهرهای بزرگ ترکیه را ممنوع کرده، و همچنین برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در میان نظامیانش در خارج از مرزها، دستور به محدود کردن تحرکات نظامیان خود در سوریه داده است.

پس از انکار بلند مدت وجود ویروس کرونا در ترکیه توسط دولت آن کشور، اینک اردوغان با دو مشکل روبرو است. اول آن که در داخل مجبور به سرپوش نهادن بر دروغ‌های گفته شده پیش از این در همین رابطه است و در عین حال می‌بایست از میزان بودجه نظامی کاسته و بر بودجه بهداشت بیافزاید و دوم آن که به فکر نجات جان نظامیانش این بار از دست دشمن نامرئی باشد که به هیچ قدرتی و از جمله ارتش اشغالگر ترکیه باج نمی‌دهد.

از سویی "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه دیروز 6 آوریل / 18 فروردین ماه، بعد از جلسه دولت در اظهاراتی با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان گفت: "بعد از پشت سر گذاشتن این بحران هیچ چیز در جهان مانند سابق نخواهد بود. اقتصاد تنها شکل یافته از پول و بورس نیست. در دوران جدید شیوه مدیریت "از انسان محافظت کن تا دولت زنده بماند" محور اداره هر کشور خواهد بود".

 

اما سؤال اینجاست که آیا ترکیه قادر است از سنت‌های قدیمی خود همچون اشغالگری، کشتار و غارت دست بردارد؟ آیا شیوع پرشتاب ویروس کرونا در ترکیه ترمز ماشین جنگی اردوغان را در دیگر کشورها خواهد کشید؟

"آراکس"


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0