صفحه اصلی | مقاله و مصاحبه | ادامه بی توجهی شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب به میراث فرهنگی ارمنیان در خوزستان

ادامه بی توجهی شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب به میراث فرهنگی ارمنیان در خوزستان

برحسب
ادامه بی توجهی شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب به میراث فرهنگی ارمنیان در خوزستان

در اینجا جا دارد از مقامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز تقاضا کنیم به نوبه خود و با نظارت به مراتب بیشتر حافظ این آثار که بخشی از میراث فرهنگی کشور به شمار می رود، کوشا باشند.

"مجتبی گهستونی"، فعال میراث فرهنگی و روزنامه نگار متن قابل تاملی درباره آثار فرهنگی مذهبی ارامنه در جنوب کشور به رشته تحریر در آورده که دل هر ارمنی و البته هر ایرانی را به درد می‌آورد اما متاسفانه شورای خلیفه‌گری ارامنه اصفهان که اصلی‌ترین نقش و وظیفه را در این بین باید ایفا نماید خود را به بی‌راهه زده و  به نابودی این آثار بی‌توجه است. 

پیش از این "آراکس" به این موضوع پرداخته اما گویی مسئولین خلیفه‌گری تمایلی به توجه به این واقعیات تاسف بار ندارند و عامداً چشم خود را بر این مهم می‌بندند. در هر حال وظیفه خود می‌دانیم بار دیگر این موضوع را مطرح نموده و خواهان پی‌گیری لازم از سوی شورای خلیفه‌گری اصفهان شویم و تذکر دهیم که این آثار فرهنگی مذهبی بخشی از تاریخ مستند جامعه ارمنیان ایران می‌باشد و حفظ آن امری است واجب و ضروری که عملاً با سوءتدبیر و سوءمدیریت این شورا در حال تخریب و محو شدن می‌باشد.

در اینجا جا دارد از مقامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز تقاضا کنیم به نوبه خود و با نظارت به مراتب بیشتر حافظ این آثار که بخشی از میراث فرهنگی کشور به شمار می رود، کوشا باشند.

آنچه ذیلاً آمده  مقاله آقای مجتبی گهستونی می‌باشد که به همراه تصاویر ارسالی از سوی ایشان تقدیم خوانندگان می‌گردد.

 

شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب بی‌توجه به میراث فرهنگی ارمنیان در خوزستان

مجتبی گهستونی

فعال میراث فرهنگی و روزنامه نگار

 

اگر نخواهیم به تک تک شهرهای خوزستان که آثاری از میراث فرهنگی ارامنه در آن نمایان است ورود کنیم تنها در یک مورد در نتیجه بی‌توجهی و بی‌کفایتی شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب، بخشی از میراث فرهنگی ارامنه ایران در اهواز از جمله آرامستان ارامنه و کلیسای "مسروپ مقدس" به حال خود رها شده و پیگیری نمی‌شود.

پس از حراج مدرسه ارامنه "رافی" و "کارون" اهواز در نتیجه بی‌توجهی و بی‌کفایتی شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب، بخشی از میراث فرهنگی ارامنه ایران در اهواز برای همیشه به سرنوشت نامعلومی دچار شد. پیش از آن بود که با اعلام به تنی چند از ارامنه اهواز و در نهایت تماس با شورای خلیفه‌گری جنوب و حتی برخی از رسانه‌های ارامنه، یادآور شدیم که استاندار فعلی خوزستان اعلام آمادگی کرده تا در مرمت برخی اماکن متعلق به ادیان الهی مشارکت کند. بعد از چوب حراجی که به مدرسه زده شد و تاریخ بیش از نیم قرن فعالیت این مدرسه با وجود همه اسناد و مدارکی که در آن بود به سرنوشت نامشخصی منتهی شد بلافاصله اندکی بعد متوجه شدیم که کلیسای "مسروپ مقدس" اهواز با سرقت اموال و تخریب از داخل مواجه شده است. موضوعی که همچنان جای پرسش‌های بی‌شمار باقی گذاشت. تمام تلاش‌ها برای بازدید کلیسا تا به امروز موثر نبود. اما تصاویر ثبت شده از داخل کلیسا گویای وضعیت نگران کننده آن بود.

در همان مقطع با مشارکت صابئین مندایی (پیروان حضرت یحیی) و همچنین انجمن زرتشتیان، کلیسای کلدانی کاتولیک و در نهایت انجمن آشوریان در اهواز دیدارهایی بین استاندار خوزستان و نمایندگان ادیان برگزار شد که در این مورد مشارکت و همراهی نمایندگان ارامنه در اهواز بسیار ضعیف بود. در حالی که نمایندگان انجمن صابئین مندایی، زرتشتیان و نمایندگانی از مسیحیان آشوری کلدانی انواع مطالبات خود را مطرح کردند و برای بخشی از آن درخواست‌ها سریعا اقدام لازم صورت گرفت.

با توجه به اینکه دو آرامستان ارامنه و مسیحیان آشوری کلدانی در کنار هم اما جداگانه قرار دارند طرحی به نام احیا محور فرهنگی تاریخی گردشگری منطقه هفت اهواز آماده و به شهرداری و استانداری خوزستان ارائه شد تا در نتیجه اجرای این طرح این دو آرامستان مورد نظر و چند محوطه و محله ساماندهی شوند تا هم در مسیر تورهای گردشگری قرار بگیرند و هم موجب جذب گردشگر شوند. اینجانب به عنوان یک روزنامه‌نگار و فعال میراث فرهنگی و گردشگری که از ابتدا پیگیر حقوق اقلیت‌ها بوده و هستم و طرح احیا محور فرهنگی تاریخی گردشگری منطقه هفت اهواز را ارائه دادم با دعوت از نمایندگان مسیحیان ارمنی و آشوری–کلدانی، از آنها درخواست کردم برای بهبود وضع کلیسا و آرامستان‌هایشان با هدف حفظ بخشی از میراث فرهنگی و همچنین ایجاد اشتغال و جذب گردشگر همکاری کنند پاسخ نماینده ارامنه این بود که همراهی در این خصوص نه در توان ماست و نه در اولویت ما. در نهایت جلسه‌های دیگری مطرح شد و بار دیگر تکرار کردند اگر خودتان می‌توانید هزینه کنید و ما توان پرداخت مبلغی برای بهبود وضع موجود نداریم. حتی یادآور شدیم فقط ده درصد هزینه مبلغ مدرسه‌ای که به حراج گذاشتید را هزینه کنید و شهرداری و استانداری هم مابقی آن را پرداخت می‌کنند. اما هر بار با یاس و ناامیدی پاسخ‌شان منفی بود. با عدم همکاری نمایندگان شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب و ناامیدی از آنها، نماینده شورای خلیفه‌گری کلیسای کلدانی آشوری کاتولیک دست به کار شده و مرمت کلیسا و آرامستان خود را آغاز کردند. در هنگامه این مرمت‌ها، استاندار خوزستان که قول همکاری برای بازدید و کمک برای مرمت داده بود از هر دو آرامستان بازدید کرد و بودجه‌ای برای ساخت جاده دسترسی، پیاده‌رو سازی و تامین آب و برق صادر کرد. اما با توجه به جدا بودن هر دو آرامستان که در کنار هم بودند نمایندگان ارامنه از هرگونه پیگیری و همراهی‌های بعدی خودداری کرده اما نماینده کلیسا و آرامستان کلدانی آشوری از صفر تا صد همکاری و همراهی داشته و با حضور در جلسات مختلف باعث شد ضمن مرمت کلیسا که به طرز زیبایی مرمت شده بود موجب ساماندهی آرامستان متروکه‌ای شود که امروزه ضمن ایجاد اشتغال برای دو نفر به صورت مستقیم، باعث جذب گردشگر ایرانی و خارجی شد. در تمام این مراحل اینجانب همراهی کرده و تسهیل کننده بودم. در این میان هر بار گردشگران می‌خواستند به آرامستان‌گردی ادیان بپردازند با درب بسته آرامستان ارامنه مواجه شده اما وارد مکانی سرسبز و زیبا به نام آرامستان کلدانی آشوری می‌شدند.

سرانجام به منظور جلوگیری از ورود معتادان و سارقان، از یک دوست ارمنی فروشنده کفش در اهواز درخواست کردم که برای این آرامستان در خریده و نصب کند و با پیگیری‌های بعدی هزینه در مورد نظر را از شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب دریافت کند که ایشان نیز با خرید یک در آهنی بزرگ و نصب آن باعث جلوگیری از تخریب بیشتر آرامستان شد. با وقوع سیلاب و باران‌های شدید در بهار سال 1398 و در نتیجه عدم رسیدگی لازم، بخشی از دیوار شمال‌شرقی آرامستان ارامنه ریزش کرد که در نهایت با پیگیری‌های متعدد و تماس‌های بسیار شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب هزینه مرمت آن را به نماینده خود داد تا در سریع‌ترین زمان دیوار مرمت شود. اما این مرمت باز هم باعث نشد که آرامستان ارامنه اهواز بازگشایی و مرمت شود. سرانجام در نتیجه بی توجهی شورای خلیفه‌گری اصفهان برق و آب و ساماندهی محوطه درونی آرامستان ارامنه به سرانجام نرسید.

از نخستین روزهای پیگیری برای مرمت و ساماندهی اماکن ارامنه به عنوان میراث فرهنگی چهار سال می‌گذرد. سرانجام استاندار خوزستان برای بار دوم از این اماکن بازدید کرد. اما اینبار یک اتفاق نامیمون رقم خورد. وی در بازدید خود از آرامستان ارامنه همچنان با نا به‌سامانی مواجه شد و تنها مشاهده کرد که بنیاد شهید به همت خود اقدام به مرمت مزار و یادمان شهید "مگردیچ طوماسیان" پرداخته و دیگر پیگیری‌های لازم توسط نمایندگان ارامنه رخ نداده است. لذا ایشان به حرمت حس انسان‌دوستانه خود و قائل بودن به حقوق شهروندی در همان محل دستور لازم را به شهرداری داد تا مرمت آرامستان ارامنه را راسا آغاز کند. در ادامه بازدید استاندار خوزستان در بهمن ماه سال 1398 ایشان راهی کلیسای "مسروپ مقدس" ارامنه شد که شوربختانه با درهای بسته این کلیسا مواجه شد. خانواده‌ای که نگهبان آن کلیسا بودند نه تنها به دو تن از همراهان ارمنی هیت همراه استاندار خوزستان توجه نکردند بلکه در ادامه سخنانی به نقل از شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب مطرح و با رفتار خود برخورد ناشایستی انجام دادند که جناب استاندار خوزستان، تنی چند از مدیران کل، نمایندگان دیگر ادیان الهی از بازدید این کلیسا منصرف شده و به سرکشی از مکانهای مربوط به ادیان دیگر پرداختند. پیش از آن هم وقتی که آقای "وارطان وسكانيان"، شرق‌شناس و عضو هيات علمي دانشگاه دولتي ايروان به اهواز سفر کرد و در جریان وضعیت نامناسب کلیسا و آرامستان ارامنه قرار گرفت و به بازدید از آنها پرداخت، تاسف خود را در نتیجه بی توجهی به میراث فرهنگی یک قوم به دست خود اعلام کرد.

با این حال پس از گذشت یک ماه از بازدید استاندار خوزستان و قولی که ایشان برای مرمت آرامستان ارامنه داد، با وجود عدم پیگیری‌های شورای خلیفه‌گری جنوب، به همت استانداری خوزستان و شرکت توزیع برق اهواز پایه‌های روشنایی نصب شدند و پیشتر هم به همت آرامستان کلدانی آشوری آب مورد نیاز آرامستان ارامنه تامین شد. همچنین شهرداری نیز قول داده تا پس از فروکش کردن بیماری کرونا در صورت پیگیری نمایندگان شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب ساماندهی محوطه داخلی این آرامستان را در دستور کار خود قرار دهد و درهای این آرامستان را به روی گردشگران باز کند.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0