صفحه اصلی | مقاله و مصاحبه | "دشوار شدن" ورود و اقامت ایرانیان در گرجستان

"دشوار شدن" ورود و اقامت ایرانیان در گرجستان

برحسب
"دشوار شدن" ورود و اقامت ایرانیان در گرجستان

 سفارت ایران در گرجستان و وزارت خارجه گرجستان در این باره هنوز اظهار نظری نکرده‌اند

به گزارش بی بی سی فارسی از گرجستان، در چند روز گذشته "تعداد قابل توجهی از اتباع ایرانی" از گرجستان دیپورت شده‌اند

برخی از خبرگزاریهای ایران نیز در همین خصوص نوشته‌اند که از نهم آذر (دو روز پیش تاکنون) ۴۶ ایرانی از ورود به گرجستان منع شده‌اند با اینکه برخی از آنها هم بلیط برگشت و هم بیمه مسافری داشته‌اند.

گرجستان به شهروندان ایران اجازه می‌دهد ۴۵ روز بدون ویزا در آن کشور اقامت کنند و اگر بخواهند آن را تمدید کنند حتما باید از گرجستان خارج شده و دوباره برگردند. در همین خصوص گزارش شده است "مدتی است که به بهانه‌های مختلف از ورود مجدد این افراد به خاک گرجستان جلوگیری می‌شود."

"وحید مهدوی"، مدیرمسئول شبکه فارسی زبان تی‌.وی‌.سی گرجستان، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که "تا سال ۲۰۱۶ اوضاع کاملاً خوب و باب میل ایرانی‌ها بود، ولی بعد از آن دولت گرجستان اقدام به سخت‌گیری برای اعطای اقامت به ایرانیانی کرد که اقدام به سرمایه‌گذاری و یا تجارت و یا خرید ملک کرده بودند."

آقای "مهدوی" می‌گوید که "سفارت جمهوری اسلامی #ایران در تفلیس، نسبت به این رویه مکرراً اعتراض کرده، ولی دولت گرجستان ابراز بی‌اطلاعی کرده است. علاوه بر آن، نماینده سازمان هواپیمایی ایران در تفلیس در نامه‌ای به پلیس مرزی گرجستان، از دولت این کشور خواست که در صورتی که تغییری در قوانین ورود شهروندان ایرانی صورت گرفته، پیش از آنکه شهروندان مزبور از ایران اقدام به سفر کنند، اطلاع‌رسانی شود، ولی تاکنون هیچ جواب مشخصی از سوی آنها صادر نشده است."

براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با حداقل ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا اقامت کوتاه مدت (یک ساله) این کشور را دریافت کنند که این اقامت در پایان دوره قابل تمدید است.

برهمین اساس، شش بار تمدید متوالی اقامت یک ساله گرجستان می‌تواند به اقامت دائم در این کشور منتهی شود. گزارش شده که اخیرا درخواست تمدید شهروندان ایرانی بیش از پیش رد می‌شود.

متقاضیان البته می‌توانند با سرمایه‌گذاری سیصد هزار دلاری، واحد پول گرجستان اقامت دائم گرجستان را در بدو ورود به این کشور دریافت کنند.

دولت گرجستان از تیر سال ١٣٩٢ موافقتنامه لغو ویزا بین ایران و گرجستان را یک طرفه باطل کرد اما این توافقنامه از بهمن ۱۳۹۴ دوباره به اجرا درآمد.

 

متن کامل خبر را در پیوند زیر مطالعه نمائید

http://www.bbc.com/persian/iran-46419532  

 

telegram.me/araxnews

 

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0