صفحه اصلی | مقاله و مصاحبه | اشک ترک ها با معضل بحران پیاز!

اشک ترک ها با معضل بحران پیاز!

برحسب
اشک ترک ها با معضل بحران پیاز!

 بحران پیاز در ترکیه و طعنه جالب توجه فعالان سیاسی به دولت این کشور: پیاز را به گریه نیندازید!

- ترکیه این روزها با معضل گرانی بیش از حد و کمبود پیاز روبرو است به نحوی که از مقامات ارشد حکومت گرفته تا رهبران اپوزیسیون و مردم عادی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها همه و همه درباره قیمت پیاز صحبت می‌کنند.

- قیمت پیاز طی روزها و هفته‌های گذشته در ترکیه تقریبا بیش از 4 برابر افزایش یافته است. کمبود پیاز و افزایش قیمت آن حتی منجر شده "رجب طیب اردوغان" عالی‌ترین مقام سیاسی و اجرایی نسبت به این مساله هشدار داده و محتکران و سودجویان را تهدید به مجازات کند.

- اردوغان گفته است این بحران ناشی از سودجویی و احتکار است و اگر دولت محل احتکار سیب زمینی و پیازها را پیدا کند با شدیدترین شکل ممکن با محتکران مقابله خواهد کرد.

- این تهدید باعث شده رهبران اپوزیسیون ترکیه هم به میدان بیایند و حملات خود را به نحوه مدیریت حکومت تشدید کنند. "کمال قلیچداراوغلو" رهبر حزب اپوزیسیون "جمهوریخواه خلق ترکیه" به کنایه در صفحه توییتر خود نوشته است: "پیاز را به گریه نیندازید!"

- "مارال آکشنر" رهبر حزب اپوزیسیون "خوب" ترکیه نیز در واکنش به تهدیدهای اردوغان علیه احتکار کنندگان پیاز در صفحه توییتر خود به کنایه نوشت: اردوغان پیاز را به یک سازمان تروریستی تبدیل کرد!

- بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در ترکیه نیز طی روزهای گذشته مساله کمبود پیاز و سیب زمینی را دست مایه سوژه طنز کرده‌اند. تهدید اردوغان سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شده و آنها با گذاشتن عکس‌هایی از پیازهای درون خانه‌شان این پیازها را با سلاح و انبار مهمات پنهانی گروه‌های مخفی و تروریستی مقایسه می‌کنند و برخی نیز به شوخی آگهی‌های فروش پیاز منتشر کرده‌اند.

- رسانه‌های دولتی ترکیه نیز طی روزهای گذشته به طور مداوم از کشف انبارهای بزرگ احتکار پیاز در استان‌های مختلف این کشور خبر می‌دهند. وزیر کشاورزی ترکیه نیز امروز – پنج شنبه- در سخنانی اوضاع را تحت کنترل اعلام کرده و از پایین آمدن قیمت پیاز طی روزهای آینده خبر داده است.

- اما قیمت پیاز همچنان بالاست و طی روزهای گذشته حتی به بالای 8 لیر در هر کیلو (16 هزار تومان) نیز رسیده است و میانگین قیمت آن طی روزهای گذشته بالای 5 لیر بوده است. این در حالی است که قیمت این محصول در ترکیه همواره رقمی حدود 1.5 لیر در هر کیلو بوده است.

منبع: وب سایت خبری -تحلیلی آذری ها

 

 

telegram.me/araxnews

 

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0