صفحه اصلی | مقاله و مصاحبه | گنبد بنای ثبت جهانی شده قره‌کلیسا حین مرمت کوتاه‌تر می‌شود

گنبد بنای ثبت جهانی شده قره‌کلیسا حین مرمت کوتاه‌تر می‌شود

برحسب
گنبد بنای ثبت جهانی شده قره‌کلیسا حین مرمت کوتاه‌تر می‌شود

 قره‌کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس که مدفن یکی از حواریون حضرت مسیح  است  در شهرستان چالدران (سرزمین نبردهای مشهور و خونین سپاه صفوی و عثمانی) واقع شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

"تادئوس" در سال 66میلادی که رومی‌ها بر #ارمنستان تسلط داشتند به جنوب چالدران رسید. ساندوخت (دختر پادشاه ارمنستان)  نیز که پنهانی در دوران بیزانس‌ها به مسیحیت گرویده و با تادئوس به چالدران آمده بود، همراه با تادئوس دستگیر و کشته شد. تادئوس اما در قره‌کلیسا دفن شد؛ مقبره ساندوخت نیز بر فراز تپه‌ای در نزدیکی این کلیسا قرار دارد. قره‌کلیسا و مقبره ساندوخت به‌دلیل ارزش‌های مذهبی برای مسیحیان و ارامنه جهان، سالانه میزبان بیش از پنج هزار ارمنی و مسیحی است که به چالدران سفر می‌کنند.

 اکنون مسئولان منطقه آزاد ماکو برای رونق گردشگری این منطقه با اتکا به تعداد گردشگرانی که هر سال در تیرماه به قره‌کلیسا می‌روند، تلاش می‌کنند. اما قره‌کلیسا که حالا زیرنظر یونسکو و پایگاه میراث جهانی کلیساهای ایران اداره می‌شود و تاریخچه احداث آن به اوایل دوره مسیح می‌رسد، توسط معمارانی از کشور ارمنستان و ایران در حال مرمت است.

قره‌کلیسا طرح جامع مرمت دارد دانستن این نکته که مرمت قره‌کلیسا با اصول فنی همخوانی ندارد با شنیدن این موضوع که قرار است پس از برداشتن سنگ‌های اصلی گنبد تاریخی کلیسای ثبت جهانی شده، گنبد تاریخی قره‌کلیسا سیمان شود و سنگ‌های مرمر در بتن‌‌ریزی سطح گنبد جانمایی شود، تقویت می‌شود.

خبرنگار همشهری پس از بازدید از مرمت قره‌کلیسا به سراغ خانم "شرلی آودیان" (مدیر پایگاه میراث‌جهانی کلیساهای ایران) رفت و با او درخصوص مرمت‌های قره‌کلیسا گفت‌وگو کرد.

خانم "آودیان" به طرح جامع مرمت کلیسای تادئوس مقدس یا همان قره‌کلیسا که پنج سال پیش با همکاری مرمتگران خاص کلیساهای ارمنستان و مرمتگران ایرانی تدوین شده و به تأیید شورای راهبردی نیز رسیده اشاره کرد و گفت: "مرمت سنگ‌های تیره سطوح شیبدار بخش شرقی کلیسا سال قبل و در فاز اول مرمت آغاز شد و به اتمام رسید".

او با اشاره به وضعیت اقلیمی منطقه چالدران از امکان شش ‌ماه فعالیت مرمتی در این منطقه خبر داد و گفت: "در فاز دوم مرمت سنگ‌هایی که 13سال پیش بر گنبد کلیسا قرار داده شد و کار مرمتی خوبی نیز در آن انجام نشده بود به‌دلیل فرسودگی و ترک‌های عمیق روی گنبد به‌صورت کامل برچیده شد و سنگ‌های سفید تراورتن که نوعی مرمر است و از معدن قره‌کلیسا که در زون جهانی قرار دارد، برداشت و جایگزین آنها می‌شود".

منبع خبر: سایت خبری شعار سال

 

متن کامل مقاله را در لینک زیر مطالعه نمائید.

http://shoaresal.ir/fa/news/146931

 

telegram.me/araxnews

 

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0