صفحه اصلی | مقاله و مصاحبه | مناسبات تجاری ترکیه و اسرائیل؛ پول رفاقت می‌آورد

مناسبات تجاری ترکیه و اسرائیل؛ پول رفاقت می‌آورد

برحسب
مناسبات تجاری ترکیه و اسرائیل؛ پول رفاقت می‌آورد

اسرائیل سال گذشته ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون و در۱۰ ماهه نخست ۲۰۱۷ یک میلیارد و ۱۰۰میلیون یورو کالا به ترکیه صادر کرده است.

خبرگزاری "دویچه وله" آلمان طی خبری نوشت، ترکیه و اسرائیل به لحاظ سیاسی اختلافات جدی و حتی مجادله لفظی دارند، اما مراوادات تجاری آنها به طور مداوم در حال رشد است. مشاور اقتصادی اردوغان این روند را "برد برد" می‌‌خواند.

رابطه ترکیه و اسرائیل همیشه بسیار پیچیده بوده است. ترکیه نخستین کشور مسلمان است که در سال ۱۹۴۸ اسرائیل را به رسمیت شناخت. در دهه‌های اخیر مجموعه‌ای از قراردادهای اقتصادی میان دو کشور منعقد شده است.

"خدیجه کاراخان"، مشاور ارشد اقتصادی "اردوغان" در مصاحبه با دویچه وله مناسبات اقتصادی ترکیه با اسرائیل را "برد برد" توصیف می‌کند و برای هر دو طرف سودمند می‌داند. او می‌گوید ترکیه قطعات خودرو، آهن، فولاد و لوازم الکتریکی به اسرائیل صادر می‌کند و سوخت و نفت از این کشور وارد می‌کند.

مشاور ارشد اقتصادی اردوغان می‌گوید در سال ۲۰۱۶ تبادلات تجاری دو کشور به سقف ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو رسید و این مبادلات در ۱۰ ماه گذشته سال جاری هم ۱۴درصد رشد داشته است. اسرائیل در سال ۲۰۱۶ به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو و در ۱۰ ماهه نخست ۲۰۱۷ یک میلیارد و ۱۰۰میلیون یورو کالا به ترکیه صادر کرده است.

دویچه وله به نقل از مسئول "بنیاد هاینریش بل" می نویسد: "در ترکیه جدال لفظی سران ترکیه و اسرائیل بیشتر شبیه تئاتری سیاسی است. هروقت طرفین از دمکراسی حرف می‌زنند مثل این می‌ماند که مرغ بخواهد به پنگوئن پرواز کردن را یاد بدهد".

به گفته "براکل"، نتانیاهو و اردوغان هر دو در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که علاقه‌ای به حقوق بشر و دمکراسی ندارند. هیچیک از این دو علاقه‌ای به دیگری ندارد با این وجود ضرورت‌های اقتصادی و امنیتی هر دو را مجبور کرده که با هم کنار بیایند.

به اعتقاد براکل، اردوغان تلاش می‌کند به عنوان رهبر ائتلاف کشورهای مسلمان علیه آمریکا و اسرائیل تلقی شود و مدت‌هاست که خود را ناجی مسلمانان تحت ستم نشان می‌دهد.

از سوی دیگر روزنامه دیلی صباح ترکیه، نزدیک به دولت این کشور در اوایل دسامبر گزارش داد که یک توافقنامه همکاری بین خودروسازی ترکیه- ژاپن به نام آنادولو ایزوسو Anadolu Isuzu و یک شرکت اسرائیلی به نام Universal Trucks Israel  به ارزش ۲۰ میلیون یورو امضا شده است.

 

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0