صفحه اصلی | مقاله و مصاحبه | وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در تهران به دنبال چه بود؟

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در تهران به دنبال چه بود؟

برحسب
وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در تهران به دنبال چه بود؟

 پایگاه اینترنتی "ویرتوالاذ" در تحلیلی درباره اهداف سفر وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به تهران، نوشت در میان سلاح های ایرانی، فقط موشک های بالستیک ایران برای جمهوری آذربایجان جذابیت دارد، اما اخیرا مطالبی درباره خودداری ایران از فروش موشک به جمهوری آذربایجان منتشر شده است.

"ویرتوالاذ" نوشت: "جزییات مذاکرات ژنرال ذاکر حسن اف، وزیر دفاع (جمهوری) آذربایجان با رهبران سیاسی و نظامی ایران روشن نیست. اما، باید در نظر داشت که همکاری نظامی میان (جمهوری) آذربایجان و ایران همواره موضوعی حساس بوده است. این همکاری در اوایل دهه 1990 با آموزش های مربیان نظامی ایران به واحدهای تازه شکل گرفته ارتش (جمهوری) آذربایجان آغاز شد. لازم است تاکید شود موارد متناقضی درباره این همکاری وجود دارد. ژنرال های ایرانی ، از جمله "منصور حقیقت پور" هر از گاهی اظهاراتی درباره اهمیت حمایت نظامی ایران از (جمهوری) آذربایجان بیان می کنند و در باکو نیز هربار سیاووش نوروزاف، نماینده مجلس، بطور شدیداللحنی به آن جواب می دهد و حقیقت پور را جاسوس ارمنستان می نامد."

ویرتوالاذ افزوده است : "بعدها (جمهوری) آذربایجان همکاری در زمینه نظامی- فنی با ایران را ادامه داده و برخی تسلیحات از جمله سیستم های آتش باری را خریداری کرده است. اما، (جمهوری) آذربایجان برای مسلح شدن ، به همکاری نظامی با اسراییل و روسیه که از جمله کشورهای دارای صنایع نظامی پیشرفته دنیا هستند، اولویت داد. صنایع نظامی ایران برای (جمهوری) آذربایجان آنقدرها هم نمی توانست جذاب باشد. زیرا، این کشور به علت تحریم های جدی بین المللی، نتوانسته است فناوری های نوین را به صنایع خود از جمله صنایع دفاعی اش جذب کند." 

ویرتوالاذ افزوده است: "همکاری نظامی میان (جمهوری) آذربایجان و ایران مجددا مطرح شده است. زیرا، (جمهوری) آذربایجان در نظر دارد ارتش خود را به موشک های بالستیک کوتاه برد مجهز سازد و در این زمینه با پاکستان مذاکراتی انجام شده است. منابع پاکستانی نوشته اند که (جمهوری) آذربایجان مایل به ایجاد موسسه تولید مشترک سلاح های بالستیک با پاکستان است. اما، پاکستان صرفا مایل به فروش این موشک هاست. از این جهت، سفر وزیر دفاع (جمهوری) آذربایجان به ایران، جالب توجه است. زیرا ، تنها بخش پیشرفته صنایع نظامی ایران، همین صنایع موشکی است. بعید نیست که فقط صنایع موشکی ایران برای (جمهوری) آذربایجان جذابیت داشته باشد. زیرا، ارتش (جمهوری) آذربایجان به سایر انواع تسلیحات در سطحی عالی تجهیز شده است. در ایران، برخی موسسات تولید موشک های بالستیک فعالیت می کنند که مبنای تولیدات آنها، صنایع موشکی چین و کره شمالی و شوروی است. اما، ایران در سال های اخیر در فناوری تولید موشک، پیشرفت های مهمی داشته است. مجتمع های "شهید همت" و "شهید باقری" ، مراکز تولید موشک های بالستیک ایران هستند. مجتمع شهید همت، موشک های تاکتیکی - عملیاتی و بالستیک تولید می کند. قبلا این موشک ها از جمله شهاب 1 و شهاب 2 و شهاب 3 دارای سوخت مایع بودند. اما، در سال های اخیر ایران همین موشک ها را به سوخت جامد مجهز کرده است و این نیز نشان می دهد که تهران در تولید موشک خیلی پیشرفت کرده است و به یکی از کشورهای دارای صنایع مدرن موشکی در خاورمیانه (غرب آسیا) ارتقاء یافته است. اما، اخیرا اعلام شده بود که ایران از فروش موشک بالستیک به (جمهوری) آذربایجان خودداری کرده است. اکنون معلوم نیست که ایران برای همکاری با (جمهوری) آذربایجان در این زمینه تاچه حد آمادگی دارد. بعید است که (جمهوری) آذربایجان به سایر محصولات نظامی ایران تمایلی نشان دهد."

به كانال خبري «آراكس نيوز» بپيونديد:

telegram.me/araxnews

Միացեք մեզ

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

1.00